Archiwum

Co z ustawą o badaniach klinicznych? ►

Udostępnij:
W Polsce nadal nie przyjęto ustawy o badaniach klinicznych, mimo faktu, że zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Dlaczego? I kiedy to się zmieni? Na te pytania „Menedżera Zdrowia” – podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu – odpowiedział prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński.
– Ustawa o badaniach klinicznych jest bardzo oczekiwanym – zarówno przez branżę, jak i przez nas – aktem prawnym, który „dopasowuje” nas do prawodawstwa europejskiego – zaczął prezes Sierpiński, podkreślając, że „nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że ten akt musi być przyjęty”.

Kiedy tak się stanie?

– Trzymam kciuki, aby zgodnie z zapowiedziami – i moimi, i przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia – do końca roku ten akt zaczął obowiązywać. Ustawa w najbliższych tygodniach zostanie skierowana do Rady Ministrów. Nie sądzę, aby były tam jakiekolwiek problemy, więc zostanie przyjęta przez rząd. Potem musimy czekać na roztropność polskiego parlamentu, przejście tej ścieżki, a zatem i szybkie wdrożenie – zauważył.

Prezes Sierpiński przyznał, że „legislacja przepisów nie postępowała tak, jakby tego chciano”. – To był nieco zbyt wolny proces – mimo bardzo dobrej woli także po stronie branży, która współopracowywała ten akt.

– To świetna ustawa, która porządkuje pewne kwestie, pozostające przez wiele lat „bez właściciela”. Niestety, i sytuacja geopolityczna, i pandemia COVID-19 spowodowały, że prace trwały dłużej, niż powinny. Mam nadzieję, że do końca roku będziemy mogli świętować wejście w życie tej ustawy – podsumował.

Wypowiedź eksperta do obejrzenia poniżej. 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.