Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego do zamknięcia?

Udostępnij:
Funkcjonujący w mieście od 53 lat Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, zajmujący się walką ze smogiem czy dopalaczami, ma ogromne problemy finansowe i kadrowe. Placówka nie wypłaca w terminie pensji, zwolniono 19 pracowników naukowych.
"Twojezaglebie.pl" donosi, że coraz głośniej mówi się o możliwej likwidacji instytutu. Interweniuje w tej sprawie Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– Nie wierzę, że ktoś mógł wpaść na pomysł, żeby nie tylko Sosnowiec, ale i metropolię pozbawić ważnego ośrodka walki z dopalaczami i zanieczyszczeniem powietrza, to wprost niewiarygodne. Jednak takie sygnały do nas docierają, dlatego proszę przedstawicieli naszego rządu o wyjaśnienie całej sytuacji – mówi prezydent Sosnowca.

W liście skierowanym do ministra Łukasza Szumowskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego prosi o przedstawienie stanowiska dotyczącego przyszłości instytutu.

- To jeden z dziesięciu w Polsce wysokospecjalistyczny ośrodek toksykologiczny – pisze prezydent miasta. - W okresie wzmożonego zagrożenia dopalaczami, stanowiącymi często niezidentyfikowane związki chemiczne dostęp do specjalistycznego ośrodka toksykologii jest jedynym ratunkiem dla osób podejmujących ryzykowne zachowania. Zasadne byłoby dofinansowanie takich placówek, bez których walka z dopalaczami nie będzie możliwa. Tymczasem dochodzą do nas sygnały o możliwości zamknięcia tak wyspecjalizowanego instytutu – dodaje.

Instytut ma podpisany roczny kontrakt z NFZ na sześć milionów złotych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.