Jędrzejczak o wpływie Hitlera i Stalina na onkologię

Udostępnij:
Ukazała się książka „Pozytywista do szpiku kości”. W niej profesor Wiesław Jędrzejczak wyjaśnia jaki związek z onkologią mają pomysły Hitlera i Stalina – i dlaczego w tej dziedzinie medycyny słuszniejsze były idee Churchilla i Roosevelta.
- Stalin zwykł mawiać, że należy poświęcić życie wielu niewinnych, byle tylko dopaść jednego winnego. I tak też postępujemy w onkologii, likwidując prócz komórek nowotworowych i te, które przynajmniej w teorii likwidowane być nie powinne – mówił podczas promocji książki profesor.

Kim dla lekarza jest umierający pacjent i jak zdobyć jego zaufanie? Dlaczego, aby prowadzić badania na myszach, trzeba kochać zwierzęta? Jak zachować dystans do polityki, będąc lekarzem wojskowym? Profesor Wiesław W. Jędrzejczak, znany i ceniony hematolog, nikomu do tej pory nie opowiadał tak szczegółowo o swoim życiu, kontaktach z kontrwywiadem wojskowym, zawodowych rozterkach i sukcesach.

- Bardzo podoba mi się w tej książce szczerość, z jaką o tym wszystkim mówi. Jest rzeczowy, odsłaniając nieznane kulisy pobytu w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie dobroduszny, gdy zwierza się ze swoich kontaktów z chorymi – mówi Paweł Walewski, publicysta „Polityki”, recenzent książki.

Profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak (ur. w 1947 roku w Gdyni) jest specjalistą w dziedzinach: chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii klinicznej, transplantologii klinicznej. Kieruje Katedrą i Kliniką Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełni obowiązki krajowego konsultanta w dziedzinie hematologii. Jest emerytowanym pułkownikiem. W 1982 roku odkrył chorobę braku cytokiny krwiotwórczej. W 1984 roku, wraz z zespołem lekarzy z Wojskowej Akademii Medycznej, przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego od dawcy rodzinnego. Autor lub współautor trzydziestu książek oraz ponad trzystu prac naukowych. W 1993 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych, a w roku 2003 Medal Jędrzeja Śniadeckiego Polskiej Akademii Nauk. Jest powtórnie żonaty i ma dwóch synów. Wolny czas wypełnia mu odnawianie starych mebli i pisanie felietonów.

Autorką książki jest Justyna Wojteczek, była zastępca redaktora naczelnego „Menedżera Zdrowia”, obecnie dziennikarka PAP.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.