Wyślij
Udostępnij:
 
 
Medycyna laboratoryjna: wydatki na badania przełożą się na znaczne oszczędności przy leczeniu
 
Działy: Aktualności
Truizm? Nie dla każdego. Wydatki na medycynę laboratoryjną w Polsce są wielokrotnie niższe w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Badania diagnostyczne wykonywane są też rzadziej niż wynika to z wytycznych towarzystw medycznych.
- Stopniowa restrukturyzacja nakładów z medycyny naprawczej na profilaktykę poprzez 25-procentowe zwiększenie liczby prewencyjnie wykonywanych badań w kierunku przewlekłej choroby nerek i cukrzycy mogłoby w ciągu najbliższych 6 do 9 lat obniżyć koszty leczenia tych schorzeń odpowiednio o 197 mln zł i nawet 500 mln zł – to główne wnioski wynikające z raportu Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej dotyczącego medycyny laboratoryjnej w Polsce.

Raport przygotowano przy wsparciu merytorycznym Deloitte Consulting.

Według autorów raportu nakłady na medycynę laboratoryjną oraz częstotliwość wykonywania badań diagnostycznych w Polsce są znacznie niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Według danych z 2015 roku, na dostawy wyrobów do diagnostyki laboratoryjnej, koniecznych do przeprowadzenia jakichkolwiek badań, nasz kraj przeznacza jedynie 8,5 euro na osobę, podczas gdy np. w Słowenii jest to 23 euro, w Austrii – 30 euro, a w Belgii – nawet 33,5 euro.

Również w zakresie częstotliwości badań laboratoryjnych Polska nie wypada najlepiej. Jak wskazują m.in. dane z Czech badania ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych na tysiąc ubezpieczonych wykonuje się u nich 2-3-krotnie częściej,
a badań albuminy z moczu – niezbędnej do diagnozowania I-II stadium przewlekłej choroby nerek – prawie 12 razy częściej niż w Polsce.

- Co ciekawe u naszych południowych sąsiadów wymaz z antybiogramem przeprowadza się w przypadku każdego zakażenia gardła i migdałków, by określić charakter infekcji i sprawdzić, czy konieczne jest podanie antybiotyku. U nas wskaźnik ten wynosi zaledwie 70 na 1000 przypadków – komentuje Józef L. Jakubiec, Dyrektor Generalny Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej – Nabiera to o tyle większego znaczenia, że obecnie stoimy w obliczu olbrzymiego zagrożenia lekoopornością, którego nie możemy dłużej bagatelizować.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe