Wyślij
Udostępnij:
 
 
Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta

Nie jesteśmy bezbronni wobec indyjskiego wariantu

Źródło: PAP
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 05.05.2021
 
 
– Szczepionki uchronią nas przed ciężkim przebiegiem COVID-19 także po zakażeniu mutacją indyjską wirusa SARS-CoV-2 – przekonuje prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Podkreśla, że „takie informacje przekazują specjaliści z Indii”.
Ekspertka w zakresie chorób zakaźnych z USK w Białymstoku mówi, że jest w stałym kontakcie z wieloma specjalistami z różnych części świata – koresponduje także z lekarzami z Indii. – Wymieniamy się informacjami o nowej mutacji – informuje prof. Zajkowska, przyznając, że „zadaje im pytania, żeby być jak najlepiej przygotowana na pojawienie większej liczby przypadków tego wariantu w Polsce i Europie”.

– Wiemy, że ta mutacja rzadziej wywołuje utratę węchu i smaku, a częściej biegunkę – mówi prof. Joanna Zajkowska. – To taka mieszanka wariantu brytyjskiego, południowoafrykańskiego i brazylijskiego. Nie jest więc tak, że mając szczepionki, jesteśmy bezbronni wobec tego wariantu – zaznacza.

– Mutacje mogą nieco zmniejszać skuteczność szczepień, ale nadal będzie to ten sam wirus, mający w dużej mierze taką samą strukturę. Nie mamy skuteczniejszego sposobu walki z tą chorobą niż szczepienia. Nie bójmy się ich i chętnie z nich korzystajmy – apeluje lekarka w rozmowie z PAP.

Przeczytaj także: „Charakterystyka choroby COVID-19 – rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe