Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Wielkopolska w pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej ►

Udostępnij:
Minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował działalność Krajowej Sieci Kardiologicznej w Wielkopolsce – program pilotażowy w tym regionie rozpocznie się 1 kwietnia.
160 tys. osób objętych opieką do końca 2024 r. – to cel rozszerzenia programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej o kolejne województwa. Od 1 kwietnia będzie on odbywać się także w Wielkopolsce, a ośrodkiem koordynującym będzie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, zawierający umowy z podmiotami z sieci. Stronami mogą być oddziały kardiologiczne i chorób wewnętrznych, a także poradnie specjalistyczne oraz poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. W tej chwili trwa proces podpisywania porozumień.

8 marca w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mówił o tym minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Inaugurujemy pilotaż KSK w Wielkopolsce – regionie, który z punktu widzenia leczenia kardiologicznego jest liderem w realizacji programu KOS-zawał. To bardzo dobre miejsce, żeby uzupełnić kompletność procesu leczenia – mówił minister Adam Niedzielski, dodając, że „choroby układu krążenia są największym zabójcą w Polsce, odpowiedzialnym za najwyższą liczbę zgonów”.

– Na to zapotrzebowanie trzeba zatem odpowiedzieć konkretnymi rozwiązaniami – stwierdził.

Więcej o KSK mówił podczas konferencji prasowej – fragment do odsłuchania poniżej.



O KSK
Do opieki w Krajowej Sieci Kardiologicznej mogą zostać skierowani pacjenci z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu i przewodzenia oraz zastawkowymi wadami serca.

Decyzję o skierowaniu do diagnostyki i leczenia w ramach KSK podejmuje lekarz – rodzinny, w poradni kardiologicznej lub w szpitalu (w oddziale kardiologicznym lub chorób wewnętrznych). Podmiot, w którym pracuje, musi mieć podpisane porozumienie o współpracy. Kolejny krok to kwalifikacja do programu pilotażowego przez lekarza specjalistę w poradni kardiologicznej. Powinna się ona odbyć w ciągu 30 dni od zgłoszenia do programu.

Głównym założeniem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest szybka diagnostyka pacjenta i dalsza kompleksowa opieka, w której dużą rolę odgrywają lekarze rodzinni, najlepiej znający danego chorego i opiekujący się nim na co dzień. Dodatkowo pacjenci mogą liczyć na opiekę wyznaczonego dla nich koordynatora i możliwość stałego kontaktu z infolinią.

W sieci kardiologicznej chory ma otrzymać każdy rodzaj opieki, który będzie dla niego niezbędny – od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, przez przychodnię specjalistyczną (kardiologiczną lub hipertensjologiczną), do leczenia szpitalnego, jeśli takie okaże się w jego przypadku konieczne. W tym ostatnim aspekcie dzięki współpracy koordynatorów z różnych ośrodków choremu ma być proponowany najszybszy termin hospitalizacji dostępny we włączonych do sieci szpitalach. Dla bezpieczeństwa pacjenta i ograniczenia stresu towarzyszącego leczeniu możliwie jak najwięcej badań ma być wykonywanych w warunkach ambulatoryjnych lub podczas pobytów jednodniowych.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.