123RF
123RF

OZZL komentuje sprawę zamrożenia płacy minimalnej

Udostępnij:

– Decyzje wpływające na status zawodowy lekarzy muszą być wynikiem wspólnego, jasno wypracowanego konsensusu wszystkich organizacji lekarskich. OZZL sprzeciwia się próbom jednostronnego kształtowania polityki wynagrodzeń – informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. 

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wydał komunikat w związku z doniesieniami medialnymi w sprawie możliwości zamrożenia płacy minimalnej lekarzy. 

OZZL podkreśla, że nie akceptuje formułowania żadnych deklaracji dotyczących warunków pracy i wynagrodzenia lekarzy bez uprzedniego, rzetelnego uzgodnienia stanowiska ze wszystkimi organizacjami zrzeszającymi środowisko lekarskie. Zdaniem OZZL wypowiedzi reprezentantów poszczególnych organizacji, w tym prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego, dotyczą tylko ich perspektywy i nie mogą być odbierane jako reprezentatywne dla całego środowiska. 

Akcja – reakcja 

24 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2025) prezes NRL, odnosząc się do kwestii wynagrodzeń lekarzy w kontekście kosztów funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, powiedział, że „jeżeli utrzymujemy system, którego cechą jest efektywność kosztowa, czyli mówiąc wprost oszczędność, będziemy stawiani przed koniecznością zatrzymania waloryzacji wynikającej z ustawy o płacy minimalnej”.

– Zatrzymanie waloryzacji jest możliwe, ale jedynie pod warunkiem bardzo istotnego wzrostu współczynników, również po to, by minister finansów mógł przewidywać, co się stanie w danym roku. I na taką rozmowę jesteśmy absolutnie otwarci, jako odpowiedzialni za system, przy założeniu, że te współczynniki będą istotnie podniesione. Jeżeli jednak mamy paść ofiarą systemu kosztowo efektywnego, który na początku stawia oszczędności na wypłatach, na ludziach, to w takim wypadku będziemy do końca bronić ustawy o płacy minimalnej – zapowiedział prezes NRL.

Efekty polityki „dziel i rządź”

OZZL zaznacza, że decyzje wpływające na status zawodowy lekarzy muszą być wynikiem wspólnego, jasno wypracowanego konsensusu wszystkich organizacji lekarskich. Sprzeciwia się próbom jednostronnego kształtowania polityki wynagrodzeń i przypomina, że szacunek dla pracy lekarzy i ich roli w systemie ochrony zdrowia wymaga partnerskiego podejścia i realnego dialogu.

– Wieloletnia polityka „dziel i rządź” doprowadziła to wielkiego zróżnicowania płac lekarzy, i na najniższym poziomie praktycznie zrównania minimalnej płacy lekarza specjalisty zatrudnionego na umowę o pracę z wynagrodzeniem pielęgniarki czy fizjoterapeuty ze specjalizacją, choć jest on obarczony największą odpowiedzialnością i wymaga się od niego najwyższych w systemie kompetencji. Z drugiej strony tak zbudowano ramy systemu, że jedne procedury są niedoszacowane, a inne przecenione. Dyrektorzy placówek będący pod presją wyników finansowych są w stanie lekarzom wykonującym procedury ratujące wyniki finansowe placówek – a których jest ograniczona liczba – zapłacić krocie – pisze w stanowisku OZZL. 

Przeczytaj także: „Przez lipcowe podwyżki lekarze zarobią więcej niż dyrektorzy” i „Ile w kieszeni medyka od lipca 2025 r.”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.