Wyślij
Udostępnij:
 
 

Polskę stać na zmianę losu większej liczby chorych na raka płuca

Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 09.11.2017
 
 
Koalicja 4 organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca chce zwrócić uwagę na sytuację pacjentów z rakiem płuca.
Miesiąc Świadomości Raka Płuca to okazja, żeby przypomnieć statystyki dotyczące tego nowotworu. Co roku w naszym kraju ponad 22 tysiące osób słyszy diagnozę raka płuca i niemal tyle samo umiera. Aż 25 proc. wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca. To więcej niż na raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem w Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca finansowane w ramach programów lekowych sięgają tylko 3,7 proc. wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych ma nie poprawić zauważalnie tych proporcji, gdyż, jak podkreślają organizacje w komunikacie, objęty refundacją od listopada 2018 lek ozymertynib zostanie spożytkowany przez niewielką grupę chorych. W kolejce do refundacji czekają leki na raka płaskonabłonkowego, który obecnie poza chemioterapią nie ma praktycznie żadnej oferty leczenia oraz antyangiogenne dla chorych z najszybszą progresją choroby.

Koalicja apeluje do ministra zdrowia i premier o uczynienie raka płuca priorytetem onkologicznym państwa i wykorzystanie szansy na zahamowanie choroby poprzez sfinansowanie dostępu do skutecznych, zróżnicowanych terapii, które wydłużają życie i poprawiają jego komfort, poprzez nadanie odpowiedniego tempa pracom nad poprawą organizacji diagnostyki i leczenia raka płuca oraz skuteczniejsze działania profilaktyczne.

Organizacje z nadzieją przyglądają się pracom nad modyfikacją organizacji leczenia, które poprzez stworzenie ośrodków Lung Cancer Units mogą dopełnić niezbędnych zmian.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe