"Kompendium gastroenterologiczne" już w sprzedaży!

Udostępnij:
Wyczekiwana przez czytelników książka, którą już zapowiadaliśmy, jest już w sprzedaży. "Kompendium gastroenterologiczne" ukazało się nakładem Wydawnictwa Termedia. W tej publikacji lekarze znajdą pomoc we wstępnej diagnostyce i terapii chorób układu pokarmowego.
Od pierwszego wydania „Kompendium gastroenterologicznego” minęło już osiem lat. W najnowszej odsłonie publikacji uwzględniono postęp, jaki dokonał się w tym czasie w medycynie.
- Kompendium „to dzieło zawierające zbiór lub zarys wiadomości z jakiejś dziedziny wiedzy” (za Słownikiem Języka Polskiego pod redakcją W. Doroszewskiego). W kilku przypadkach przekroczyliśmy ramy zakreślone tą definicją, podając informacje nieco szerzej. Dotyczy to nieswoistych zapaleń jelita grubego, kamicy żółciowej i pierwotnych nowotworów wątroby. „Usprawiedliwieniem” są nasze kontakty z lekarzami przychodni i oddziałów chorób wewnętrznych jak również publikowane uwagi szeregu Towarzystw Naukowych wskazujące na niedoskonałości w prowadzeniu tych chorych. Dlatego problematyce tej poświęciliśmy nieco więcej miejsca niż by to wynikało z rozumienia słowa „zarys” - mówią autorzy książki: Maciej Gonciarz i Zbigniew Gonciarz.

W publikacji omówiono takie schorzenia układu pokarmowego, jak zakażenie Helicobacter pylorii, choroby czynnościowe, choroba refluksowa, choroba wrzodowa, zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, choroby związane z glutenem, choroba niedokrwienna jelit, nieswoiste zapalne choroby jelit, rzekomobłoniaste zapalenie jelita, choroba uchyłkowa, rak jelita grubego, ostre zapalenie trzustki czy autoimmunologiczne zapalenie trzustki.

Szczególnie dużo miejsca poświęcono chorobom wątroby, których próby klasyfikacji natrafiają na trudności ze względu na różnorodność kryteriów podziału: czynnościowe, morfologiczne, etiopatogenetyczne, czasowe. W niniejszym opracowaniu schorzenia wątroby pogrupowano na te, w których dominują cechy uszkodzeń hepatocelularnych, oraz te, w których przeważają cechy cholestazy. W każdej z tych grup znalazły się więc choroby o różnej etiopatogenezie, o różnym przebiegu klinicznym (ostrym, przewlekłym) i obrazie histopatologicznym, a także związane z różnym ryzykiem powikłań. Książka adresowana jest szczególnie do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, od których w znacznej mierze zależy prawidłowe ukierunkowanie diagnostyki i prowadzenie skriningu omówionych chorób.
Książkę można kupić TUTAJ
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.