„Sobota dla zdrowia” – 20 maja piknik CMKP łączący pokolenia

Udostępnij:
Porady dietetyków, kontrola znamion i pieprzyków, mammografia, badania laryngologiczne i słuchu oraz analiza składu ciała, dzięki której dowiesz się, jaki masz poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej – to tylko niektóre z atrakcji, z jakich będzie można bezpłatnie skorzystać 20 maja br. podczas pikniku „Sobota dla zdrowia” organizowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wraz z Młodzieżowym Domem Kultury Bielany. Wydarzenie odbędzie się na terenie MDK przy ul. Cegłowskiej 39 w Warszawie.
– W tym roku przypada 70-lecie kształcenia podyplomowego lekarzy w Polsce. Obchody tego jubileuszu inaugurujemy wydarzeniem edukacyjno-prozdrowotnym „Sobota dla zdrowia” – mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – CMKP posiada ponad 80 zakładów i klinik w Warszawie i okolicach. Mamy ekspertów z prawie każdej dziedziny medycyny, dlatego możemy zachęcać mieszkańców stolicy, szczególnie Bielan, do tego, by dbali o swoje zdrowie i docenili wagę badań profilaktycznych. Zapraszam do skorzystania z badań oraz wysłuchania prelekcji, w których eksperci doradzą, jak zdrowo się odżywiać, zadbać o zdrowy sen i wprowadzić zasady work-life balance w swoje codzienne życie – dodaje.

Obok ciekawych zajęć i warsztatów zaplanowano prelekcje i debaty lekarzy specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Eksperci podpowiedzą m.in., jak zadbać o zdrowie psychiczne, uniknąć chorób cywilizacyjnych i zdrowo żyć. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 18.00.

Organizatorzy zapraszają do:
– kontroli znamion i pieprzyków za pomocą dermatoskopu,
– badań laryngologicznych uszu, gardła, nosa, krtani, szyi,
– analizy składu ciała, dzięki której dowiesz się, jaki masz poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie,
– badań przesiewowych w kierunku chorób narządu wzroku,
– konsultacji z fizjoterapeutą,
– konsultacji z dietetykiem.

Klinika Otolaryngologii CMKP oferuje:

1. Badanie laryngologiczne – ocenę nosa, gardła, krtani i uszu, a także wykonywanie badania słuchu metodą tympanometrii.

– Z takich badań szczególnie powinny skorzystać osoby z grup ryzyka nowotworów głowy i szyi, czyli osoby po 40. roku życia, szczególnie te, które palą papierosy lub zauważyły u siebie trwający dłużej niż trzy tygodnie, niezwiązany z infekcją, jeden z takich objawów, jak: przewlekła chrypka, problemy z połykaniem, guz szyi, ból gardła, czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, niegojące się owrzodzenie języka, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa albo owrzodzenia skóry głowy i szyi – mówi prof. CMKP Karolina Dżaman, kierownik Kliniki Otolaryngologii CMKP.

Ekspertka dodaje, że rak głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi z wyjątkiem mózgu, do których zaliczamy raka wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Pod względem częstości występowania zajmują 6. miejsce w Polsce. Co roku w naszym kraju diagnozuje się ok. 10 tys. nowych przypadków. Ponad 60 proc. pacjentów już w momencie postawienia diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby.

– Zachęcam do profilaktycznych badań, bo jeżeli nowotwór z obszaru głowy i szyi zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie zaawansowania, to stopień przeżywalności wynosi nawet 80–90 procent – podkreśla prof. Karolina Dżaman.

2. Badania dla kobiet w ciąży ukierunkowane na ocenę zaburzeń oddychania, które mogą występować w ciąży, tj. bezdechów oraz nieżytu nosa ciężarnych, zaburzeń smaku i węchu oraz zaburzeń drożności trąbki słuchowej.

– W związku ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży, często dochodzi do obrzęków w drogach oddechowych, co skutkuje zaburzeniami węchu i smaku, problemami ze słuchem, niedrożnością nosa i bezdechami w czasie snu – zaznacza prof. Dżaman. – Ocenia się, że problem bezdechów może dotyczyć nawet 25 proc. kobiet ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży.

Pracownicy Kliniki Okulistyki CMKP przeprowadzą badania przesiewowe w kierunku chorób narządu wzroku.

– W Polsce ok. 1 mln osób choruje na jaskrę, połowa z nich może nie wiedzieć, że choruje – stwierdza prof. dr. hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, kierownik Kliniki Okulistyki CMKP. – Dlatego postanowiliśmy, że w czasie pikniku będziemy przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku jaskry. Chętnym zaproponujemy wypełnienie ankiety dotyczącej czynników ryzyka mogących przyczynić się do zachorowania, a pracownicy kliniki będą mierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. To są dwa podstawowe, wstępne kroki, które mogą zasugerować, że u pacjenta należy przeprowadzić dokładniejsze badania w celu wykrycia jaskry.

Jeżeli zgłoszą się pacjenci z prośbą o konsultację w innych schorzeniach, to – w miarę możliwości – pracownicy kliniki będą udzielać porad, natomiast nie będzie to pełne badanie okulistyczne, bo takie nie jest możliwe w warunkach pikniku. – Natomiast będziemy udzielać ogólnych porad na temat prawidłowej opieki nad oczami, czyli np., jak o nie dbać, jak postępować przy pracy z komputerem, jak poradzić sobie z zespołem suchego oka – dodaje prof. Grabska-Liberek.

Pracownicy Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP przeprowadzą badania znamion i pieprzyków za pomocą dermatoskopu.

– Badanie dermatoskopem umożliwia dokładną ocenę charakterystycznych cech zmian skórnych, co jest kluczowe dla postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia – mówi dr n. med. Piotr Ciechanowicz z Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP. Dermatolog oświetla skórę światłem emitowanym przez dermatoskop i dzięki temu może ocenić zmiany skórne. Na podstawie takiej oceny i innych czynników, jak historia choroby i wywiad z pacjentem, dermatolog może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Całe badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne – wyjaśnia.

Specjaliści z Kliniki Rehabilitacji CMKP będą służyć radą osobom z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Będą także pokazywać, jak prawidłowo siedzieć i wstawać z łóżka, a także zademonstrują ćwiczenia dobre dla kręgosłupa, które powinien wykonywać każdy, kto ma siedzącą pracę.

Zespół Zakładu Medycyny Ratunkowej CMKP zapozna uczestników wydarzenia z zasadami udzielania pierwszej pomocy w warunkach przedszpitalnych. Zostaną zaprezentowane metody oceny pacjenta w stanie zagrożenia życia, zasady wzywania pomocy i powiadamiania służb ratunkowych oraz sposoby prowadzenia podstawowych zabiegów resuscytacyjnych i obsługi automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Dzięki wykorzystaniu narzędzi symulacji medycznej każdy z uczestników pikniku będzie mógł uczestniczyć w symulowanej akcji ratunkowej oraz ocenić swoje umiejętności w zakresie prowadzenia podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, jak również zdobyć wiedzę o tym, jak prawidłowo i samodzielnie ocenić i postępować z osobą nieprzytomną, w jaki sposób poprawnie prowadzić podstawowe zabiegi ratujące życie, jak bezpiecznie i sprawnie stosować AED w połączeniu z podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi w różnych sytuacjach zagrażających życiu. Najmłodsi uczestnicy, dzięki wirtualnym narzędziom symulacyjnym, będą mogli wziąć udział w ekscytującym wyścigu drużyn ratujących życie, łącząc zabawę z praktyczną nauką udzielania pierwszej pomocy.

Pracownicy Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP poprowadzą zajęcia pt. „Zabawy z nauką dla dzieci i dorosłych”, podczas których przybliżą uczestnikom fascynujący świat mikroogranizmów. Pokażą, jak wyglądają one pod mikroskopem i jak rosną w podłożach płynnych i stałych. Uczestnicy zajęć dowiedzą się również, co to jest materiał genetyczny i wyizolują DNA z cebuli. Będzie okazja, by wspólnie pobawić się w kuchnię molekularną i zrobić własnoręcznie zdrowe żelki. Dla najmłodszych będą również zabawy z kolorowymi „miksturami” i „dymiące” wybuchy.

Wszystkie badania i porady wykonywane są bezpłatnie.

Dodatkowe atrakcje:

• Dla dzieci: park linowy, animacje, produkcja sałatek, gry zręcznościowe, czytanie bajek, kiermasz ceramiczny, warsztaty pszczelarskie, strzelanie z łuku, plener malarski, plener ECO PLASTYKA, zabawy z chustą animacyjną, zabawy sprawnościowe.

• Firma Geneva Trust udostępni mammobus.

• Na stoisku mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia edukatorzy udzielą informacji na temat profilaktyki i promocji zdrowia oraz zapoznają uczestników pikniku z portalem diety NFZ. Będzie można także wyrobić kartę EKUZ i potwierdzić profil zaufany, dzięki któremu możemy zalogować się do IKP.

• Dietetycy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego będą udzielać porad dietetycznych połączonych z analizą składu ciała.

• Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek poprowadzi warsztaty samobadania piersi.

• Aktywizację seniorów będzie promował pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie Uniwersytetów Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc, który działa przy CMKP.

• Fundacja STAN Uniwersytet Młodego Badacza opowie m.in., jak czytać etykiety, kupując żywność, o zaletach dogoterapii oraz zaprosi do eksperymentów chemicznych.

Więcej informacji: https://www.cmkp.edu.pl/sobota-dla-zdrowia
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.