123RF

Bezpieczne uruchamianie pacjentów z ciężkimi niedowładami

Udostępnij:
Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty”, jako jeden z nielicznych szpitali w kraju, posiada światowej klasy przyrząd służący do reedukacji chodu. Jest to nowoczesne urządzenie robotyczne, które stosuje się podczas wczesnego uruchamiania pacjentów z ciężkim niedowładem nóg.
Sprzęt do reedukacji chodu jest najnowocześniejszym wczesnorehabilitacyjnym urządzeniem robotycznym, które stosowane jest przez lekarzy podczas wczesnego i bezpiecznego uruchamiania pacjentów z ciężkimi niedowładami, a także pacjentów w stanie minimalnej świadomości, np. po udarach.

Z urządzenia do reedukacji chodu korzystają m.in. pacjenci ortopedyczni i kardiologiczni. Pacjent leżący od dłuższego czasu przygotowywany jest do przyjęcia postawy pionowej, dzięki zastosowaniu stołu pionizacyjnego. Sprzęt wykorzystuje zrobotyzowaną pionizację z funkcją kroczenia.

– Proces etapowej pionizacji jest jednym z głównych elementów wczesnego usprawniania pacjentów, u których występują ograniczenia uniemożliwiające samodzielne pionizowanie się, stanie oraz chodzenie. Dzięki etapowej pionizacji i funkcji kroczenia niekorzystne reakcje ze strony układu krążeniowo-oddechowego są minimalizowane poprzez uruchomienie pompy mięśniowej kończyn dolnych – poinformowała fizjoterapeutka z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach Laura Świątek.

Dzięki urządzeniu do reedukacji chodu ruchy kończyn dolnych są przybliżone do ruchów występujących podczas prawidłowego, fizjologicznego chodu wraz z zachowaniem poszczególnych jego faz. Pacjent posiada również specjalnie dobraną uprząż na miednicę i klatkę piersiową do odpowiedniej stabilizacji. Jego stopy są zabezpieczone w ruchomych uchwytach.

Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w program pozwalający na jednoczesną elektrostymulację mięśni kończyn dolnych podczas treningu. Jego oprogramowanie komputerowe pozwala na indywidualny dobór parametrów treningu.

– Wczesne zastosowanie urządzenia procentuje przy dalszej rehabilitacji. Sama zaś konstrukcja stołu wzbogaca wachlarz możliwości terapeutycznych– dodała Laura Świątek.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.