Gdzie występuje łupież pstry? Wskazówki, jak rozpoznać chorobę

Udostępnij:
W zależności od tego, jak dbamy o swoją skórę, możemy ograniczyć lub podwyższyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Jednym ze schorzeń, które są w dużej mierze uzależnione od naszego trybu życia, jest łupież pstry. Związane z nim dolegliwości są niezwykle uciążliwe, ale przy tym charakterystyczne, dlatego też lekarz może całkiem łatwo rozpoznać poszczególne objawy. Jakie oznaki świadczą o tym, że cierpimy na łupież pstry?

Charakterystyczne objawy a łupież pstry

Oczywiście najważniejszym i zarazem łatwym do zauważenia symptomem łupieżu pstrego są zmiany skórne. Przyjmują one postać nieregularnych plam o różowej, beżowej lub brunatnej barwie, które na dodatek mogą się ze sobą zlewać i są nierównomiernie rozłożone na ciele. Ślady są szczególnie widoczne latem, ponieważ ze względu na zahamowanie produkcji naturalnego pigmentu w tych miejscach niemożliwe jest opalenie się. Dlatego też plamy wyraźnie się odcinają na tle zdrowej skóry.

Nierzadko chorzy uskarżają się na świąd i pieczenie, które mogą znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie. Dodatkowo wszelkie niedoskonałości na skórze są szorstkie w dotyku i mogą się łuszczyć.

Przebieg choroby

Łupież pstry najczęściej pojawia się najpierw na klatce piersiowej. Początkowo pojedyncze plamki z czasem zaczynają się rozprzestrzeniać również na ramiona, plecy, szyję, a nawet owłosioną skórę głowy oraz twarz.

W zaawansowanym stadium choroby w miejscach śladów może dojść do odbarwień, które trudno później usunąć. Na dodatek swędzenie staje się coraz bardziej uporczywe. Skóra na brzegach plam zaczyna się łuszczyć, a ponadto jest mocno wysuszona.

Zimą łupież pstry może właściwie przejść niezauważony. Jeśli zmiany skórne są w jasnobeżowym kolorze, to niemalże zlewają się z resztą ciała, przez co objawy często są ignorowane. Próby opalenia tych rejonów na solarium nie przyniesie żadnych efektów, ponieważ ich barwa zawsze pozostanie jaśniejsza bądź ciemniejsza, dlatego też leczenie jest konieczne, by symptomy naprawdę mogły zostać zredukowane.

Gdzie występuje łupież pstry?

Zmiany skórne towarzyszące łupieżowi pstremu zazwyczaj pojawiają się właśnie na klatce piersiowej oraz tułowiu. Dlatego też niewiele osób jest w stanie poprawnie skojarzyć chorobę, ponieważ sama nazwa „łupież” przywodzi nam na myśl wyłącznie skórę głowy i złuszczający się naskórek.

Oczywiście z biegiem czasu plamy zaczynają obejmować coraz większą powierzchnię skóry, szczególnie jeśli nie zostało podjęte odpowiednie leczenie. Tym sposobem możemy je dostrzec na ramionach, plecach czy właśnie na głowie bądź twarzy. 

Czy można zarazić się łupieżem pstrym?

Łupież pstry wywołuje zakażenie grzybami Malassezia furfur – to drożdżaki naturalnie obecne na ludzkiej skórze, jednak dopiero w momencie, kiedy dochodzi do ich przerostu, mamy do czynienia z nieprzyjemnymi skutkami.

Dlatego też łupież pstry należy do chorób zakaźnych. Oznacza to, że chorując, możemy zarazić kogoś innego bądź też sami możemy się zarazić od drugiej osoby. Dzieje się tak z reguły na skutek skorzystania z przedmiotów osobistych chorego, np. grzebienia, ręcznika czy nawet ubrań. O zarażenie jest szczególnie łatwo w takich miejscach publicznych jak sauna, solarium, basen czy też wszelkie zakłady kosmetyczno-fryzjerskie. Dlatego tak bardzo istotne jest, by zwracać uwagę na higienę – zarówno swoją, jak i ewentualnego usługodawcy.

Jak wygląda leczenie łupieżu pstrego?

Pamiętajmy o tym, by zawsze w chwili wystąpienia niepokojących zmian na skórze od razu udawać się do dermatologa. Czasami nietypowe objawy mogą okazać się niegroźnym uczuleniem, z którym poradzimy sobie w ciągu zaledwie kilku dni, czasem jednak może być to efekt choroby. Leczenie łupieżu pstrego trwa z reguły kilka tygodni – ten czas może się wydłużyć, jeśli diagnoza została postawiona zbyt późno. Powstałe w zaawansowanym stadium odbarwienia potrzebują dłuższej chwili, by odzyskać dawny kolor.

Pierwszym krokiem podejmowanym przez lekarza jest oczywiście poprawne rozpoznanie. Dlatego zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem, konieczne jest także dokładne obejrzenie plam na ciele. Później zleca się badanie mykologiczne bądź test z użyciem lampy Wooda. Obie metody pozwalają na skuteczną diagnostykę i wykluczenie innych schorzeń, które mogą dawać podobne symptomy. Bywa, że łupież pstry jest mylony np. z łojotokowym zapaleniem skóry lub z bielactwem nabytym.

W większości przypadków dermatolog proponuje leczenie miejscowe. Polega ono nie tylko na stosowaniu żeli i maści przeciwgrzybiczych, ale także na wdrożeniu do pielęgnacji szamponów przeciwłupieżowych. Jeśli choroba nie ustępuje, zostaje podjęte leczenie ogólne w postaci środków przyjmowanych doustnie.

Regularne przyjmowanie leków sprawia, że po jakimś czasie objawy łupieżu pstrego ustępują. Niestety trzeba zaznaczyć, że jest to choroba z tendencją do nawracania – dlatego nawet po zakończeniu terapii farmakologicznej należy koniecznie trzymać się kilku wskazówek, by możliwie jak najbardziej obniżyć ryzyko ponownego zachorowania.

Najważniejsza jest tutaj higiena osobista, szczególnie jeśli należymy do osób, które nadmiernie się pocą. Trzeba możliwie jak najbardziej ograniczać ilość potu, ponieważ wilgotna, ciepła skóra to idealne środowisko do rozwoju drożdżaków. Dlatego zrezygnujmy z ubrań wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin, które mogą podrażnić skórę – zamiast tego postawmy na materiały lekkie i przewiewne, szczególnie latem, w okresie wysokich temperatur.

Przebywając poza domem, zdecydowanie warto zabrać ze sobą jakiś środek do dezynfekcji bądź też myć ręce tak często, jak to możliwe. W żadnym wypadku nie powinniśmy dotykać twarzy, kiedy zaledwie kilka minut wcześniej trzymaliśmy się barierki w autobusie. W ten sposób prowadzimy do rozwoju bakterii.

Dodatkowo, w przypadku osób, które przeszły już łupież pstry – w związku z czym istnieje duża szansa, że dojdzie do ponownego zakażenia – należy możliwie jak najbardziej ograniczać wizyty na szeroko uczęszczanych basenach czy saunach. Przed wejściem na solarium bądź przed zajęciem miejsca na fotelu u kosmetyczki upewnijmy się, że stanowisko zostało zdezynfekowane. Na dodatek osoba, która wykonuje jakąś usługę, np. podcina nam włosy, powinna dbać o bezwzględną czystość i mieć na sobie rękawice ochronne.

By wspomóc leczenie łupieżu pstrego i tym samym wyeliminować ryzyko kolejnego zachorowania, zdecydowanie warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i nie tylko. Zamiast wysoko przetworzonych produktów, potraw smażonych na głębokim oleju oraz gazowanych napojów lepiej przygotowywać posiłki na bazie świeżych warzyw i owoców, a także ryb, a do tego pić duże ilości wody.

Ponadto należy też odstawić używki. Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów mogą znacznie zaostrzyć objawy łupieżu pstrego.

Łupież pstry a pielęgnacja – jakie kosmetyki wybierać?

Właściwie dopasowana rutyna pielęgnacyjna jest kluczowa w przypadku łupieżu pstrego. Zastosowanie godnych zaufania dermokosmetyków może przynieść naprawdę zdumiewające rezultaty. Dbać o skórę powinniśmy zawsze – zarówno w aktywnej fazie choroby, jak i w ramach profilaktyki.

W przypadku tego konkretnego schorzenia musimy zatroszczyć się m.in. o prawidłowe oczyszczanie włosów i skóry głowy. Chociaż plamy pochodzące od łupieżu pstrego pojawiają się głównie na klatce piersiowej czy tułowiu, to jednak drożdżaki często bytują właśnie na owłosionej skórze głowy, dlatego trzeba kontrolować ich poziom. 

Dercos Szampon przeciwłupieżowy, wrażliwa skóra głowy od Vichy to idealna propozycja dla osób, którym zależy na skutecznym oczyszczaniu i jednocześnie redukowaniu uporczywego swędzenia. Formuła produktu jest całkowicie pozbawiona siarczanów, dlatego też doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia i przy okazji eliminuje łupież pospolity. Alternatywnie możemy też stosować Dercos Ultrakojący szampon do włosów normalnych i przetłuszczających się. Przyjemna, żelowa konsystencja sprawia, że kosmetyk jest wydajny i łatwo się rozprowadza. Przede wszystkim jednak zapewnia nawet 48-godzinne uczucie komfortu, tak byśmy mogli raz na zawsze zapomnieć o świądzie.

Drugą równie istotną kwestią jest kondycja skóry twarzy. Powinniśmy ją dogłębnie oczyszczać, nawilżać i działać przeciw przebarwieniom, które może po sobie pozostawić łupież pstry. Chociaż plamy rzadko pojawiają się w tym obrębie, to jednak warto im zapobiegać.

Wieczorem, po zmyciu makijażu oraz rano, przed nałożeniem kremu, warto zastosować Odświeżający żel do mycia twarzy Vichy Pureté Thermale. Dzięki zawartości ekstraktu z nasion moringi oraz nasyconej aż 15 minerałami wodzie wulkanicznej Vichy żel nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale też zapobiegania osadzaniu się nowym. W ten sposób cera będzie idealnie odświeżona i miękka.

Chcemy mieć pewność, że niezależnie od okoliczności nasza skóra będzie odpowiednio nawilżona? Jak wiadomo, cera każdego dnia jest narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV, twardą wodę, zanieczyszczenia środowiska, zmiany temperatur, wiatr. To wszystko może powodować jej nadmierne wysuszanie, co z kolei skłania gruczoły łojowe do wytwarzania nadmiernych ilości sebum. Osoby z przetłuszczającą się skórą są zdecydowanie bardziej narażone nie tylko na łupież pstry, ale także na inne choroby, takie jak chociażby trądzik.

Bogaty krem nawilżający Aqualia Thermal od Vichy to doskonałe rozwiązanie zarówno na dzień, jak i na noc. Zawiera wiele skutecznych składników aktywnych, takich jak mannoza, naturalny kwas hialuronowy czy wspomnianą już wodę wulkaniczną. To wszystko składa się na inspirowaną roztworami izotonicznymi formułę, która znakomicie nawadnia i wzmacnia skórę. Dodatkowo regularne stosowanie kremu przyczynia się do wygładzenia drobnych zmarszczek.

Wieczorną pielęgnację możemy jeszcze uzupełnić Ampułkami przeciw przebarwieniom na noc Glyco-C. Powstałe na bazie rozjaśniającej witaminy Cg znakomicie wyrównują koloryt cery, dlatego z biegiem czasu stanie się bardziej promienna i gładka. Ponadto ampułki chronią przed fotostarzeniem się skóry.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.