
INTER Polska: Ubezpieczenie OC dla lekarzy – co warto o nim wiedzieć?
– Według szacunków w Polsce dochodzi rocznie do około 30 000 zdarzeń medycznych, które mogą być podstawą odpowiedzialności prawnej – powiedział w wywiadzie w 2022 roku dr Tymoteusz Zych, radca prawny i prezes Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych. Ze względu na zwiększającą się świadomość prawną polskiego społeczeństwa można się spodziewać, że coraz więcej tych zdarzeń będzie wiązało się z wszczęciem postępowania przez prokuraturę. A przecież w codziennej pracy nawet najlepsi medycy mierzą się z ryzykiem popełnienia błędu. Czy wiesz, jak wybrać ubezpieczenie OC dla lekarza, które zapewni Ci solidną ochronę w kryzysowej sytuacji?
Co to jest OC dla lekarzy i dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie OC w zawodzie lekarza – jaką rolę pełni?
Ochrona finansowa
Poczucie bezpieczeństwa
Wymóg prawny
Co obejmuje ubezpieczenie OC lekarza?
Kiedy lekarzowi przyda się ubezpieczenie OC?
Lekarz bez ubezpieczenia OC – jakie są konsekwencje?
Obowiązkowe OC i dobrowolne OC dla lekarzy
Ubezpieczenie OC dla lekarzy oferowane przez INTER Polska
Lekarze każdego dnia podejmują decyzje, od których zależy zdrowie, a często także życie pacjentów. Choć praktyka medyczna opiera się na wiedzy, doświadczeniu i profesjonalizmie, ryzyko pomyłki nigdy nie znika całkowicie. W razie nieprzewidzianych sytuacji to właśnie dobre ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) dla lekarzy działa jak tarcza. Chroni nie tylko przed konsekwencjami finansowymi, ale również daje poczucie zawodowego bezpieczeństwa. Dlaczego warto wykupić taką polisę i co trzeba o niej wiedzieć?
Co to jest OC dla lekarzy i dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie OC dla lekarzy to forma ochrony finansowej w przypadku błędów medycznych lub zaniedbań, które mogą wystąpić podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Gdy pacjent lub jego rodzina zgłosi roszczenie – np. z powodu błędnej diagnozy, nieprawidłowego leczenia czy zaniechania działania – ubezpieczenie pokryje koszty ewentualnego zadośćuczynienia.
Tego rodzaju OC daje więc lekarzowi poczucie bezpieczeństwa. Nie musi on samodzielnie ponosić ciężaru finansowych skutków potencjalnych pomyłek. W realiach intensywnej pracy, w której stres i presja są codziennością, dobrze dobrana polisa stanowi nieodzowny element ochrony zawodowej.
Ubezpieczenie OC w zawodzie lekarza – jaką rolę pełni?
Zawód lekarza to nie tylko misja, ale i ogromna odpowiedzialność. Każda decyzja diagnostyczna czy terapeutyczna może wpływać na zdrowie, a nawet życie pacjenta. Nawet przy najwyższych kwalifikacjach i staranności nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka błędów lub nieprzewidzianych zdarzeń.
Ubezpieczenie OC jest więc niezwykle ważne – i to z kilku powodów.
Ochrona finansowa
Roszczenia pacjentów potrafią być bardzo wysokie. Dzięki polisie OC, lekarz nie musi pokrywać kosztów ewentualnych świadczeń z własnej kieszeni. Ten ciężar przejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe w zakresie limitów ustalonych przy podpisywaniu umowy.
Poczucie bezpieczeństwa
Kiedy medyk ma odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, to może skupić się na swojej pracy bez nadmiernego stresu związanego z możliwymi konsekwencjami finansowymi swoich błędów.
Wymóg prawny
Lekarze prowadzący własną praktykęlub udzielający świadczeń na podstawie kontraktu mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Regulują to przepisy i jest to jeden z warunków wykonywania zawodu w tych formach zatrudnienia.
Co obejmuje ubezpieczenie OC lekarza?
Zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach polisy OC dla lekarzy zależy od jej rodzaju oraz warunków określonych przez ubezpieczyciela.
Obowiązkowe ubezpieczenie dla lekarzy jest regulowane przez polskie prawo. Obejmuje przede wszystkim pokrycie kosztów zadośćuczynienia za szkody wyrządzone pacjentom wskutek błędów medycznych. Mogą one wynikać m.in. z nieprawidłowej diagnozy, błędów podczas zabiegów i operacji, niewłaściwej interpretacji wyników badań czy nieudzieleniu pomocy medycznej na czas.
Lekarze mają również możliwość rozszerzenia ochrony w ramach dobrowolnego ubezpieczenia OC. Taka polisa może Ci się przydać, kiedy na przykład zniszczysz własność pacjenta lub uszkodzisz sprzęt medyczny należący do placówki, w której pracujesz.
Kiedy lekarzowi przyda się ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy okazuje się nieocenione w sytuacjach, w których – mimo najlepszych intencji i przestrzegania procedur – dochodzi do zdarzeń skutkujących roszczeniami pacjentów.
Oto kilka możliwych scenariuszy, w których dobrze dobrane ubezpieczenie zawodowe OC może uratować lekarza przed finansowymi skutkami błędu medycznego.
Nietrafna diagnoza
Kardiolog po przeanalizowaniu dostępnych badań postawił diagnozę, która okazała się nieprawidłowa. Wdrożenie niewłaściwego leczenia doprowadziło do znacznego pogorszenia stanu pacjenta. W efekcie poszkodowany żąda zadośćuczynienia.
Komplikacje po zabiegu
Chirurg onkolog przeprowadził operację zgodnie z obowiązującymi standardami, jednak pojawiły się powikłania. Rodzina pacjenta wnosi roszczenie, obwiniając lekarza o negatywne skutki medyczne zabiegu.
Nieprzewidziana reakcja na lek
Kobieta w ciąży otrzymała lek, który wywołał u niej silną reakcję alergiczną. Chociaż internista postępował zgodnie z procedurą, a reakcja była nieoczekiwana, to pacjentka zdecydowała, że będzie ubiegać się o odszkodowanie.
Lekarz bez ubezpieczenia OC – jakie są konsekwencje?
– Brak ubezpieczenia OC dla lekarzy pracujących na kontrakcie lub prowadzących własną praktykę to narażenie się na poważne ryzyko finansowe. W razie roszczeń pacjentów medyk zostanie obciążony ewentualnymi kosztami zadośćuczynienia i odszkodowania. W przypadku poważnych błędów takie zdarzenie może wiązać się z ogromnymi sumami, często niemożliwymi do samodzielnego pokrycia – wyjaśnia Joanna Małysz, dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych i Medycznych w INTER Polska.
Skutki popełnionego błędu wpływają więc na sytuację finansową lekarza oraz wywołują stres i trudności w dalszym prowadzeniu praktyki medycznej. – Polisa OC dla lekarzy to nie tylko ochrona przed stratami finansowymi. To także spokój ducha i pewność, że w razie trudnych sytuacji medyk nie zostanie z danym problemem sam – podkreśla ekspertka INTER Polska.
Obowiązkowe OC i dobrowolne OC dla lekarzy
W Polsce każdy lekarz wykonujący zawód w ramach kontraktu lub prowadzący własną działalność medyczną jest zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zakres oraz minimalna suma gwarancyjna takiej polisy są określone przepisami prawa.
Jednak wielu lekarzy, chcąc zwiększyć zakres ochrony, decyduje się dodatkowo na dobrowolne ubezpieczenie OC. Obejmuje ono sytuacje nieuwzględnione w obowiązkowej polisie.
– Wyobraźmy sobie lekarza, który prowadzi prywatną praktykę. W pewien zimowy dzień nie odśnieżył schodów prowadzących do gabinetu. Pech chciał, że pacjentka, która szła na wizytę, poślizgnęła się na tych schodach i złamała nogę. W rezultacie zażądała od lekarza zadośćuczynienia. Jeśli lekarz miałby wtedy wykupione w INTER Polska dobrowolne OC, to my, jako ubezpieczyciel, wypłacilibyśmy świadczenie świadczenie tej poszkodowanej kobiecie. Bez dobrowolnego OC lekarz zapłaciłby pacjentce z własnej kieszeni – tłumaczy Joanna Małysz.
Ubezpieczenie OC dla lekarzy oferowane przez INTER Polska
INTER Polska, czyli towarzystwo ubezpieczeniowe specjalizujące się w ubezpieczeniach dla branży medycznej, oferuje lekarzom zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne ubezpieczenie OC.
W obu przypadkach suma gwarancyjna sięga do 1 000 000 euro. To znacznie więcej niż wymaga rozporządzenie w przypadku obowiązkowej polisy OC. Tak szeroki zakres ochrony zapewnia lekarzom komfort pracy i pozwala skupić się na niesieniu pomocy pacjentom bez zbędnego stresu i obaw o konsekwencje finansowe ewentualnych błędów.
Dobrze dobrana ochrona zawodowa dla lekarzy w postaci ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to nie tylko formalność – to realne wsparcie w trudnych momentach i nieprzewidzianych sytuacjach. Warto więc dowiedzieć się o nim jak najwięcej, żeby móc świadomie z niego skorzystać.
Czy zastanawiałeś się na przykład, czy obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza ochroni go, jeśli popełni błąd medyczny, będąc pod wpływem alkoholu? Albo co się dzieje, gdy odszkodowanie zostało wypłacone pacjentowi z OC przychodni – czy jej właściciel może domagać się zwrotu poniesionych kosztów od internisty zatrudnionego na umowę o pracę, który błędnie zdiagnozował poszkodowanego?
A jak myślisz, czy dobrowolne ubezpieczenie OC zadziała, jeśli chirurg naruszy prawo pacjentki do poufności informacji o jej stanie zdrowia? Albo kiedy podczas udzielania pierwszej pomocy zniszczy drogi telefon ratowanej osobie?
Sprawdź odpowiedzi na te pytania i oblicz swoją składkę na stronie https://interpolska.pl/medycy/ubezpieczenia-dla-lekarzy/.