Archiwum

Jakie są plany ABM na 2022 rok?

Udostępnij:
– Poza badaniami niekomercyjnymi, które wciąż toczą się w zakresie kardiologii, onkologii, pediatrii, będziemy tworzyć drugi filar działalności ABM, czyli wsparcie badań komercyjnych, między innymi wyrobów medycznych – odpowiada na tytułowe pytanie prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński.
– Niedługo rozpocznie się konkurs na badania kliniczne wyrobów medycznych, wykorzystania robotyki, sztucznej inteligencji, telemedycyny. Widzę tu bardzo duży potencjał polskich badaczy; to może być nasza polska specjalność, zwłaszcza że coraz więcej mówi się o wykorzystaniu danych medycznych – zapowiada prezes Sierpiński w rozmowie z „Wprost”.

Ekspert ma też nadzieję, że „do końca pierwszego kwartału rząd przyjmie uchwałę Plan rozwoju biomedycyny w Polsce”.

– Ponad 2 mld zł ma zostać w najbliższych latach zainwestowane w biotechnologię: programy akceleracyjne dla startupów, firm farmaceutycznych produkujących innowacyjne leki, a także polskich firm farmaceutycznych, które mogą zapewniać bezpieczeństwo lekowe – mówi Radosław Sierpiński.

– W Polsce nie mieliśmy także nigdy dużych badań epidemiologicznych, np. z zakresu zdrowia publicznego. W związku z tym, na koniec roku planujemy pierwszy duży konkurs w tym zakresie. Pierwszy z wielu, gdyż to będzie strategia na najbliższe 5 lat: będziemy finansować duże badania epidemiologiczne dotyczące zdrowia Polaków, występowania chorób onkologicznych, kardiologicznych, wpływu środowiska na zdrowie. Myślę, że będą to duże badania na międzynarodowym poziomie. Minister zdrowia będzie mógł na tej podstawie podejmować decyzje dotyczące zdrowia, interwencje systemowe dla konkretnych grup chorych. Bardzo istotne, że będziemy mogli podejmować decyzje na podstawie danych pochodzących z Polski – opisuje prezes Sierpiński w rozmowie z „Wprost”.

Przeczytaj także: „Kiedy pierwsze efekty badań klinicznych, które wsparła ABM?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.