Fot: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp./FB

Młodzi lekarze walczyli o prestiżowy kurs na operatorów robotów

Udostępnij:
– Technika robotyczna będzie bardzo intensywnie się rozwijać i powstaną roboty przeznaczone do operowania różnych narządów – zwracał uwagę podczas pierwszych mistrzostw na symulatorze robota chirurgicznego Gorzów Robot Challenge 2023 prof. Wojciech Zegarski.
W mistrzostwach, które odbyły się 24 czerwca w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) wzięło udział 50 lekarzy rezydentów oraz studentów V i VI roku medycyny z całej Polski. Była to dla nich doskonała okazja, żeby przymierzyć się do chirurgii robotowej i szansa na wygranie kursu w prestiżowym ośrodku szkoleniowym.

Szansa na bezpłatny kurs na operatorów robotów
Zawodnicy zasiedli przy dwóch symulatorach, po czym krok po kroku przechodzili wirtualne testy. Jury sprawdzało, w jakim czasie dana osoba wykonała zadanie.

Osoby, które poradziły sobie najlepiej w ostatecznym sprawdzianie praktycznym na symulatorze (trzy zestawy zadań), otrzymały nagrody, takie jak m.in. prestiżowy kurs z zakresu robotyki chirurgicznej oraz wizyta w największym ośrodku szkoleniowym w Europie.

Profesor Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej, który objął honorowy patronat nad mistrzostwami, podkreślił, że zawsze wspiera szkolenie młodych, czyli edukację przed- i podyplomową.

– Takie wydarzenie popularyzuje technikę robotyczną i być może przyciągnie kilka młodych osób do specjalizacji w dziedzinach zabiegowych – czy to w chirurgii ogólnej, czy onkologicznej – stwierdził.

Nie ma odwrotu od rozwoju robotyki
Ekspert zaznaczył, że robotyka w chirurgii w Polsce będzie szybko się rozwijać, jednak młodych lekarzy chętnych do pracy w tej dziedzinie z różnych względów brakuje.

– Technika robotyczna w ciągu kilku lat będzie bardzo intensywnie się rozwijać i powstaną roboty przeznaczone do różnych narządów. Dlatego trzeba być przygotowanym do wykorzystywania tej techniki, żeby nie gonić kolegów z innych krajów – podkreślił.

Dodał, że celem takich wydarzeń jest zarażenie pasją młodych lekarzy do nowych technologii. – Bez pasji nie ma dobrego wykonywania swojego zawodu. Robot jest naszym pomagierem, ale z pewnością zachęcającym do uprawiania takiej dziedziny, jaką jest chirurgia – podsumował ekspert.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim jako jedyny w województwie lubuskim posiada robota chirurgicznego da Vinci. W ubiegłym roku urolodzy wykonali ponad 200 zabiegów z wykorzystaniem robota. Do tej pory w tym roku tego typu operacji wykonano już 300.

Przeczytaj także: „Uwaga! Robot”, „Za manetkami i klawiaturami robotów medycznych jest człowiek” i „Prof. Czauderna: Operacje przy użyciu robota u dzieci jeszcze długo nie będą normą”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.