123RF

NFZ: Udar cieplny tematem Środy z Profilaktyką

Udostępnij:
NFZ przestrzega osoby przebywające na urlopie przed udarem cieplnym, przypominając, że kiedy temperatura ciała wzrośnie do 41 stopni C, może dojść do śpiączki, a nawet do śmierci.
Z uwagi na odnotowywane w ostatnim czasie wysokie temperatury otoczenia Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że tak upalne dni zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego.

„Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć” – zaznaczono.

NFZ wskazał, że na udar cieplny szczególnie narażone są dzieci i niemowlęta, które nie mają wykształconych mechanizmów termoregulacji, ludzie powyżej 65. roku życia, a także cierpiący na choroby przewlekłe, pracujący na zewnątrz oraz uprawiający sport.

Czy to już udar?
W materiale edukacyjnym wskazano również objawy udaru cieplnego – wysoką temperaturę ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utratę przytomności.

Płatnik przypomniał, jak należy się zachowywać w upalne dni, aby ochronić organizm przed upałem. W tym celu konieczne jest ograniczenie przebywania w pełnym słońcu, spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej napojów niegazowanych, lekkich, regularnych posiłków, stosowanie kremów z filtrem UV, korzystanie z nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, który może doprowadzić do odwodnienia i utraty minerałów, unikanie alkoholu, który również odwadnia, noszenie jasnej, lekkiej i przewiewnej odzieży. Warto również, jeśli nie jest to konieczne, nie wychodzić z domu.

Szczególną uwagę zwrócił na problem pozostawiania w aucie dzieci i zwierząt, apelując o bezwzględne zaprzestanie tego procederu.

Działania ratunkowe
Płatnik przypomniał również, że w sytuacji, gdy u konkretnej osoby podejrzewany jest udar, należy przenieść ją lub odprowadzić w chłodne, zacienione miejsce, zdjąć wierzchnie ubranie, stosować zimne okłady w celu obniżenia temperatury ciała. Gdy chory jest przytomny, należy podać mu duże ilości chłodnych płynów, najlepiej wody, w małych porcjach.

Konieczne jest także kontrolowanie stanu przytomności, oddechu i temperatury ciała poszkodowanego. W sytuacji, kiedy temperatura ponownie wzrośnie, powtórnie schłodzić ciało. Kiedy stan chorego nie wraca do normy należy wezwać pilnie pomoc medyczną – 999 lub 112.

W ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje materiały edukacyjne, które można oglądać na kanale YouTube – Akademia NFZ, Facebooku – Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przeczytaj także: "Polak nie chce poznać poziomu swojego cholesterolu"."Webinar Post ERS 2023".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.