Materiały prasowe

Pierwszy raz wszczepiono jednojamowy system stymulujący Aveir

Udostępnij:
20 września w Pracowni Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono jednojamowy system stymulujący Aveir (VR) firmy Abbott.
To jedyny na świecie bezelektrodowy rozrusznik serca z możliwością mapowania. Posiadana przez stymulator unikalna funkcja mapowania umożliwia lekarzom pomiar sygnałów elektrycznych w sercu i określenie prawidłowego umiejscowienia urządzenia przed jego ostateczną implantacją. Ponadto system Aveir charakteryzuje się zwiększoną przewidywaną żywotnością baterii. Dodatkowo urządzenie posiada mechanizm aktywnej fiksacji. Opracowano także dla tego urządzenia specjalny system jego usuwania, który może zostać użyty, gdyby zaistniała taka konieczność. Proces implantacji jest wymagający, dlatego z pewnością zabiegi te będą wykonywane w ośrodkach o największym doświadczeniu w zakresie stymulacji bezelektrodowej.

Do tej pory urządzenie stosowane było w Stanach Zjednoczonych, dopiero z początkiem września tego roku rozpoczęto jego implantację w Europie. 11 września zabieg wykonano w pięciu następujących ośrodkach: Charité Berlin (Niemcy), Inselspital Bern (Szwajcaria), Ospedale Maggiore di Novara (Włochy), Kepler Universität Klinik Linz (Austria), Universität Spital Zurich (Szwajcaria).

– Jako pierwszy ośrodek w Polsce i zaledwie 10 dni po czołowych ośrodkach w Europie jesteśmy podekscytowani, mogąc po raz kolejny zastosować innowacje medyczne w praktyce – mówi prof. dr hab. Przemysław Mitkowski, który wraz z zespołem Pracowni Elektroterapii Serca przeprowadził zabieg implantacji.

W przypadku pierwszego polskiego pacjenta, 78-letniego mężczyzny, zdecydowano się na to nowoczesne rozwiązanie z powodu powikłań infekcyjnych, które wymagały usunięcia poprzedniego, klasycznego układu. W USA urządzenie z powodzeniem stosowane jest u pacjentów z wolnym rytmem serca. Oznacza to znaczący postęp w opiece i zapewnia nowe, nigdy wcześniej niestosowane możliwości.

Korzystanie z najnowszych zdobyczy medycyny jest możliwe dzięki profesjonalizmowi i pasji tych, którzy oferują innowacyjne rozwiązania, tych, którzy je wprowadzają, ale także dzięki zaufaniu korzystających z nich pacjentów.

Czy te pionierskie działania staną się w przyszłości standardem opieki medycznej nad pacjentami z zaburzeniami rytmu serca, a lekarze będą mogli na co dzień oferować pacjentom nowoczesne procedury poprawiające jakość ich życia?
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.