123RF

Podczas miesiączki zwiększa się wydolność organizmu

Udostępnij:

Badania angielskich naukowców zaprzeczają powszechnemu przekonaniu, że podczas miesiączki kobiety są w gorszej kondycji psychofizycznej. Ich zdaniem jest odwrotnie – osiągają one w tym czasie lepsze wyniki w sporcie i spada ryzyko kontuzji.

  • Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, kobiety w trakcie miesiączki mają szybszy czas reakcji, są dokładniejsze, mają też lepszą wyobraźnię przestrzenną i popełniają mniej błędów. Przekłada się to na lepsze wyniki w sporcie
  • W tzw. fazie lutealnej cyklu miesięcznego, kiedy następują zmiany hormonalne, ryzyko kontuzji wyraźnie się zwiększa
  • Naukowcy przekonują kobiety uprawiające sport, że planując terningi, warto wziąć pod uwagę specyfikę cyklu miesięcznego

Przeważa przekonanie, że w okresie menstruacji kobiety ogólnie gorzej się czują, są w słabszej kondycji i mniej wydolne fizyczne. Zaprzeczają temu badania naukowców University of College London oraz Institute of Sport, Exercise & Health, opublikowane przez pismo „Neuropsychologia”. Wynika z nich, że jest wręcz odwrotnie: podczas miesiączkowania większość kobiet wykazuje szybszy czas reakcji, są dokładniejsze, mają też lepszą wyobraźnię przestrzenną i popełniają mniej błędów. A dzięki temu – co bardzo ważne dla sportowców – są mniej narażone na kontuzje.

Wskazują na to badania 241 kobiet poddanych testom naśladującym różnego typu umiejętności niezbędne podczas uprawiania sportu. Podczas ćwiczeń związanych z ruchem piłki kobiety w czasie menstruacji wykazywały o 12 proc. szybszy czas reakcji. Natomiast w testach, w których badano umiejetność przewidywania, były aż o 25 proc. lepsze.

Ryzyko kontuzji zwieksza się w fazie lutealnej

Kobiety gorzej zaś radzą sobie w tzw. fazie lutealnej, kiedy następują zmiany hormonalne, a ciało przygotowuje się do przyjęcia komórki jajowej. Ryzyko kontuzji jest wtedy wyraźnie większe.

Główna autorka badania dr Flamina Ronca z University of College London tłumaczy, że kobiety w fazie lutealnej, czyli w okresie między owulacją a menstruacją, częściej ulegają urazom, ponieważ spada poziom estrogenu, a zwiększa się stężenie progesteronu, który hamuje czas reakcji i obniża umiejętności poznawcze.

Na tę obserwację wskazywały także badania opublikowane na początku maja 2024 r. na łamach „Medicine & Exercise in Sport Exercise”. Badacze University of College London oraz Bath and St Mary’s University na podstawie trzyletnich obserwacji wykazali wtedy, że kobiety z Women’s Super League są w tym okresie aż sześciokrotnie bardziej narażone na urazy mięśniowe.

W czasie menstruacji zachodzi odwrotna sytuacja – kobiety mogą wykazywać lepszą sprawność i umiejętności.

Warto treningi dostosować do cyklu miesiączkowego

Dr Ronca zaznacza, że kobiety uprawiające sport powinny o tym pamiętać i dostosować treningi do swojego cyklu menstruacyjnego. Jej zdaniem z niektórych ćwiczeń, jeśli oczywiście jest to możliwe, lepiej danego dnia ogóle zrezygnować.

– Mając świadomość tego, co się dzieje z ciałem, kobiety uprawiające sport mają większy komfort, ponieważ wiedzą, kiedy mogą popełnić więcej błędów, i co w danym okresie nie jest najlepszym rozwiązaniem – przekonuje dr Flamina Ronca.

Przeczytaj także: „Faza cyklu miesiączkowego może wpływać na wrażliwość na insulinę”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.