Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rozbiór AOS w najnowszym numerze "Menedżera Zdrowia"
 
Działy: Polecamy
Planowany rozbiór AOS to temat przewodni najnowszego "Menedżera Zdrowia". Czy ostatecznie zostanie podzielony między szpitale i POZ? Czy nie chodzi o skrywany plan likwidacji AOS? Czy to plan naprawczy, czy przeciwnie: plan destrukcji? Prezentujemy analizę Rafała Janiszewskiego. Co jeszcze znalazło się w numerze?
Kwestia czasu
Rozmowa ze Zbigniewem J. Królem, wiceministrem zdrowia
Janusz Michalak, Bartłomiej Leśniewski
– Z niczego się nie wycofujemy. Wbrew zarzutom krytyków postępujemy nie tylko konsekwentnie, lecz także metodycznie. Z pewnością zreformujemy całą ochronę zdrowia tak, by jak najmocniej opierała się na POZ. Tyle że zdajemy sobie sprawę, że nie można tego zrobić z dnia na dzień – mówi Zbigniew Król.

Specjaliści z pistoletem przy skroni
Rafał Janiszewski
O ile ustawa o sieci szpitali zdefiniowała porady poszpitalne, o tyle losy poradni specjalistycznych nadal nie są do końca znane. A to musi budzić niepokój i w dużej mierze uzasadnione pytanie o powód tego milczenia.

Światło zielone czy żółte migające?
Marta Bogusiak
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało nowelizację ustawy o działalności leczniczej, która ma umożliwić placówkom publicznym pobieranie opłat za świadczenia opieki zdrowotnej. I choć obecnie w przepisach nie ma wyraźnego zakazu podejmowania takiej działalności, to zapowiedź ta stanowi wyraźny przełom, albowiem do tej pory resort wypowiadał się w tej kwestii negatywnie, czym blokował rozwój działalności komercyjnej placówek publicznych.

Jak wygrać na sieci

Janusz Atłachowicz
Choć przyjęta ustawa z siecią szpitali z prawdziwego zdarzenia niewiele ma wspólnego, to jednak tak jest nazywana. Nie warto płakać nad rozlanym mlekiem, pora zauważyć szanse, które daje taka sytuacja.

Nie leczymy populacji, ale konkretnych pacjentów
Rozmowa z Donną Przepiorką z Sekcji Produktów Hematologicznych Food and Drug Administration
Bartłomiej Leśniewski
– Dziś już potrafimy przewidzieć, że niektóre leki przynoszą olbrzymią korzyść jedynie grupie pacjentów o konkretnym genomie, a są mniej użyteczne w wypadku innych osób. Pozostaje nam mocniej podkreślić, że nie leczymy całej populacji, ale konkretnych pacjentów – mówi Przepiorka.

Kontraktowy niewypał
Greta Kanownik
Narodowy Fundusz Zdrowia zniknie, ale kontraktowanie nie zostanie w pełni zlikwidowane. Fundusz zajmie się tą sprawą jeszcze w tym roku. Co nam szykuje NFZ na odchodne?

W numerze także felietony:
Chory rozsądek
Krzysztof Bukiel
W jednej z audycji radiowych przypomniano felieton Wojciecha Młynarskiego (nie śpiewany) z okresu PRL, w którym zastanawiał się nad pojęciem „zdrowy rozsądek”. Dlaczego „zdrowy”, a nie po prostu „rozsądek”? I czy rozsądek może być chory? Zwróciłem uwagę na te rozważania, bo pasują one bardzo dobrze do obecnej sytuacji w ochronie zdrowia.

Apteka dla aptekarza, a nie dla pacjenta
Jakub Szulc
Prace nad projektem „apteka dla aptekarza” w parlamencie zakończono. Po raz kolejny partykularyzm wygrał z faktyczną troską o pacjenta. Co zrobi prezydent z ustawą, o której sami przedstawiciele rządu mówili, że skala lobbingu przekroczyła dopuszczalne granice?

Sieć

Konstanty Radziwiłł
To normalne, że zmiana budzi obawę. Trudno jednak zaakceptować nadal pojawiające się zapowiedzi katastrofy czy aktywne straszenie pacjentów (także na terenie placówek opieki zdrowotnej). To bezsensowna akcja polityczna, którą lepiej byłoby zastąpić pracą dla dobra wspólnego.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe