Skuteczna i bezpieczna polifarmakoterapia - jak ją prowadzić?

Udostępnij:
Jednym z najważniejszych problemów współczesnej farmakoterapii jest dobranie odpowiedniej kombinacji leków dla pacjentów leczonych na różne schorzenia. Chorzy tacy tworzą grupę osób o wysokim ryzyku wystąpienia interakcji lekowych, które mogą skutkować zmniejszeniem efektu terapeutycznego i pojawieniem się działań niepożądanych. Jak tego uniknąć?
Powikłania polekowe powodują wzrost zachorowalności wśród społeczeństwa, a co za tym idzie wpływają na koszty ponoszone przez systemy opieki zdrowotnej, głównie z powodu zwiększenia częstości wizyt lekarskich i hospitalizacji. Konferencja pt.: "Skuteczna i bezpieczna polifarmakoterapia" ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ jak zapewniają eksperci, aby prowadzić skuteczną i bezpieczną polifarmakoterapię nie można zawęzić się tylko i wyłącznie do własnej specjalności. Nawet najlepszy lek, zastosowany bez uwzględnienia wieku, płci, stopnia wydolności nerek i wątroby, potencjalnych niekorzystnych interakcji z innymi preparatami, może okazać się nieskutecznym lub co gorsza niebezpiecznym. O tym już 24-25 listopada br. w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się pod naukowym kierownictwem dr hab. Marleny Broncel, prof. nadzw.

- Nie zabraknie na niej tematów związanych z farmakokinetyką i farmakodynamiką leków, leczeniem wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZWC) oraz stłuszczeniowej choroby wątroby- choroby cywilizacyjnej, traktowanej w sposób marginalny przez większość lekarzy. Zorganizujemy sesję poświęconą terapii przeciwzakrzepowej. Wiele kontrowersji wciąż wzbudza terapia pomostowa heparynami, mamy nadzieję że wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane w trakcie konferencji. Nie może również zabraknąć wykładów o nowych zasadach leczenia hipolipemizującego, o bezpiecznej terapii kardiologicznej u pacjentów z niewydolnością serca i współistniejącymi chorobami przewlekłymi głównie z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, czy wreszcie o antybiotykach (między innymi: bezpieczeństwo stosowania fluorochinolonów), lekach przeciwbólowych. To co z pewnością zainteresuje wszystkich lekarzy to interakcje leków z ziołami- co poradzić pacjentowi, przed jakimi preparatami ostrzec – zapewniają organizatorzy.
Szczegółowe informacje na stronie konferencji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.