Szczyt Zdrowia Mózgu – zaczynamy

Udostępnij:

Prestiżowe wydarzenie branżowe dotyczące neurologii startuje 14 lutego o godz. 13. Wezmą w nim udział wybitni naukowcy, światowej klasy eksperci z Europejskiej Akademii Neurologii i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

– Zdrowie mózgu to gorący temat na świecie. Chcemy sprawić, aby stał się równie ważny w Polsce – mówi przewodniczący Szczytu Zdrowia Mózgu prof. Konrad Rejdak, zapraszając na konferencję, która rozpoczyna się 14 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Szczyt Zdrowia Mózgu jest inicjatywą Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych zgodną ze strategią European Academy of Neurology.

Celem przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy na temat zdrowia mózgu w społeczeństwi, a także dokonanie zmian systemowych w ochronie zdrowia i inicjowanie programów profilaktycznych.

Zadaniem szczytu jest przekazywanie informacji i budowanie świadomości wśród wszystkich zainteresowanych – administracji państwowej, lekarzy, organizacji pacjenckich, naukowców, środowisk akademickich, firm farmaceutycznych i społeczeństwa.

Dlaczego zdrowie mózgu jest tak ważne?

Dobra kondycja mózgu jest niezbędna do zmniejszenia rosnących obciążeń opieki zdrowotnej związanych z chorobami mózgu, ale również zapewnienienia wysokiej jakości życia i lepszego funkcjonowania zarówno na poziomie indywidulanym, jak i społecznym.

Za zdrowie mózgu nie uważa się bowiem tylko braku choroby. Potrzebne są przede wszystkim profilaktyka i rehabilitacja zaburzeń, które umożliwiają funkcjonowanie i radzenie sobie w różnych sytuacjach życiowych.

Inauguracja

Sesja inauguracyjna – która rozpoczyna się o godz. 14 – dotyczyć będzie strategii zdrowia mózgu realizowanej w krajach europejskich oraz aktualnej sytuacji systemu opieki neurologicznej w Polsce.

Głos zabiorą między innymi przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej, a także European Academy of Neurology.

Planowane jest przedstawienie krótkich prezentacji merytorycznych, a następnie rozpocznie się dyskusja z udziałem panelistów i zaproszonych gości reprezentujących szerokie grono interesariuszy, czyli środowisk zaangażowanych w promocję zdrowia mózgu obecnych na spotkaniu.

W sesji uczestniczyć będą:

  • Izabela Leszczyna, minister zdrowia,
  • Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
  • Marek Kos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
  • prof. Konrad Rejdak, były prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego,
  • prof. Elena Moro, President of European Academy of Neurology,
  • prof. Claudio Bassetti, Past President of European Academy of Neurology,
  • prof. Paul Boon, Past President of European Academy of Neurology,
  • prof. Jarosław Sławek, były prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • prof. Alina Kułakowska, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego,
  • prof. Bartosz Karaszewski, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii,
  • prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej,
  • prof. Justyna Paprocka, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii dziecięcej, Komitet Naukowy EAN.

Moderować będzie Jakub Gierczyński.

Co potem?

Następna debata dotyczyć będzie społecznych aspektów zdrowia mózgu, świadomości społecznej oraz rozwiązań w zakresie profilaktyki i szeroko pojętej promocji zdrowia mózgu. Wezmą w niej udział m.in. rzecznik praw pacjenta, rzecznik praw dziecka, konsultanci krajowi w dziedzinie psychiatrii oraz psychiatrii dziecięcej, a także przedstawiciele organizacji pacjenckich.

W trakcie trzech kolejnych paneli omówione zostaną programy lekowe SM i SMA i ich wpływ na życie pacjentów, istotność wczesnego rozpoznania choroby Alzheimera oraz kwestie rzadkich chorób neurologicznych.

Kto w Komitecie Honorowym i Komitecie Naukowcy?


BEZPŁATNA REJESTRACJA
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.