Wczesne i właściwe rozpoznanie choroby Alzheimera

Udostępnij:
Jak możemy wcześnie rozpoznać chorobę Alzheimera? Jakie objawy są najbardziej niepokojące? Jak skutecznie przeprowadzić kompleksową diagnostykę? Za niecałe trzy tygodnie odpowiedzi na powyższe pytania poznają uczestnicy piątej edycji konferencji Otępienie w Praktyce – już 3 czerwca w Warszawie!
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępień i wraz z jej postaciami mieszanymi odpowiada za trzy czwarte wszystkich przypadków otępień. Warto podkreślić, że w przypadku tego schorzenia proces chorobowy zaczyna się przeważnie nawet kilkadziesiąt lat przed wystąpieniem klinicznych objawów otępienia. Choroba najczęściej rozwija się powoli, ma postępujący charakter, a jej objawy są niedostrzegalne dla otoczenia chorego.

Pierwszymi symptomami są najczęściej narastające deficyty bieżącej pamięci, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Określane są one jako zaburzenia pamięci epizodycznej i przejawiają się trudnościami w nauczeniu się i trwałym zapamiętaniu nowych informacji, niemożnością późniejszego przypomnienia sobie sytuacji ich rejestracji oraz nieskutecznością podpowiedzi.

W miarę trwania choroby narastają zmiany neurodegeneracyjne w innych obszarach mózgu oraz dochodzą kolejne objawy, między innymi trudności w realizacji obowiązków domowych i zawodowych, kłopoty z przypomnieniem sobie znaczenia powszechnie używanych słów, obniżony nastrój, wycofywanie się z kontaktów społecznych czy gubienie przedmiotów. Do tego dochodzą zaburzenia zachowania, a także podwyższony poziom pobudzenia i niepokoju.

To wszystko powoduje coraz większe problemy w codziennym życiu chorego, aż w końcu wymaga on pomocy innych osób; określane jest to jako początek otępienia w przebiegu choroby Alzheimera. Kolejne etapy tego procesu wiążą się ze stopniową utratą samodzielności, jak również pojawieniem się objawów neurologicznych i psychiatrycznych.

W procesie diagnozy choroby Alzheimera jednym z pierwszych i najważniejszych ogniw jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Ważne jest tutaj zwrócenie uwagi na zaburzenia pamięci, które zgłaszają pacjent lub jego rodzina, a także przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu. W razie podejrzenia otępienia należy wtedy skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty, którym najczęściej będzie lekarz neurolog, psychiatra, geriatra lub psychogeriatra.

Podczas konferencji Otępienie w Praktyce, która odbędzie się 3 i 4 czerwca w Warszawie, tematowi diagnostyki choroby Alzheimera zostanie poświęconych kilka wykładów. Prof. Urszula Wojda odpowie na pytanie, czy można rozpoznać otępienie na podstawie badania biomarkerów we krwi, prof. Jerzy Walecki opowie o wadze badań neuroobrazowych we wczesnej diagnostyce chorób otępiennych, a dr Anna Barczak omówi rolę neuropsychologa w rozpoznawaniu łagodnych zaburzeń poznawczych prowadzących do choroby Alzheimera. Podczas swojego wykładu prof. Tomasz Gabryelewicz zaprezentuje natomiast kompleksową ścieżkę od wczesnego wykrycia do wczesnego rozpoznania i leczenia choroby Alzheimera.

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem wydarzenia i do rejestracji!

REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.