123RF

Zaczynają się szkolenia dla kadr zaangażowanych w pobieranie narządów

Udostępnij:
Od 31 sierpnia do 27 września 2023 r. personel medyczny zaangażowany w donację oraz kadry zarządzające lecznicami będą mogli skorzystać ze szkoleń z zakresu pozyskiwania dawców. Organizatorem warsztatów jest Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym do spraw Transplantacji „Poltransplant”.
Kursy będą odbywały się w formule online i będą dotyczyły standardów szpitalnego systemu jakości w zakresie dawstwa narządów i tkanek oraz ich wdrożenia.

Resort stawia na jakość w transplantologii
Ministerstwo Zdrowia realizuje projekt zatytułowany „Wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek poprzez opracowanie i wdrożenie szpitalnego systemu jakości dawstwa i standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji szpitalnych koordynatorów dawstwa i kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi”. Projekt o wartości 5 900 000 zł współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Jak informuje resort zdrowia, główną intencją projektu jest zwiększenie liczby identyfikowanych i kwalifikowanych zmarłych dawców narządów i tkanek, w szczególności tkanek oka, m.in. na oddziałach intensywnej terapii i oddziałach udarowych na terenie całego kraju.

Opracowanie oraz wdrożenie szpitalnego systemu jakości dawstwa narządów i tkanek obejmuje również cykl szkoleń służących podniesieniu wiedzy i umiejętności koordynatorów transplantacyjnych zaangażowanych w donację oraz kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi. Przewidziane jest także wprowadzenie akredytacji dla podmiotów leczniczych, które wdrożą system.

Czemu ma służyć akredytacja?
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, celem akredytacji jest unifikacja i harmonizacja szpitalnych systemów jakości w kontekście dawstwa narządów i tkanek, co ma przyczynić się do zwiększenia liczby wykonywanych przeszczepień.

Ponadto wśród celów podejmowanych działań projakościowych resort zdrowia wymienia:
– zwiększenie liczby dawców narządów i tkanek, w tym tkanek oka, poprzez poprawę możliwości identyfikacji i kwalifikacji potencjalnych dawców zmarłych,
– poprawę jakości i dostępności świadczeń transplantacyjnych poprzez zwiększenie liczby dostępnych do przeszczepiania narządów i tkanek.

Zakres potrzeb donacyjnych
Ministerstwo Zdrowia wskazuje również na dotychczas zidentyfikowane potrzeby w obszarze donacji narządów i tkanek. Obejmują one:
– ujednolicenie i harmonizację standardów jakościowych i organizacyjnych pracy koordynatorów donacyjnych,
– wsparcie kadry zarządzającej i struktur systemowych w zakresie dawstwa,
– umocowanie koordynatorów donacyjnych i koordynację przepływu informacji o potencjalnych dawcach,
– stałe podnoszenie wiedzy i umiejętności szpitalnych koordynatorów donacyjnych, koordynatorów wojewódzkich i centralnych oraz kadry zarządzającej,
– potrzebę koordynacji przepływu informacji dotyczących potencjalnych dawców znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii oraz oddziałach udarowych,
– dążenie do skrócenia czasu potrzebnego na identyfikację dawców przez szpitale.

Tryb szkoleń
Resort zdrowia informuje, że szkolenia odbędą się w terminie od 31 sierpnia do 27 września 2023 r. w formule online, w systemie dwudniowym.

Terminy kolejnych szkoleń to:
– 31 sierpnia–1 września – panel 1: Założenia organizacyjno-prawne,
– 7–8 września – panel 2: Koordynator w systemie donacyjnym,
– 12–13 września – panel 3: Donacja tkanek,
– 14–15 września – panel 4: Zarządzanie systemem jakości,
– 21–22 września – panel 5: Identyfikacja i kwalifikacja,
– 26–27 września – panel 6: Pobranie narządów.

Wszelkie informacje oraz link do rekrutacji z wyborem terminu szkolenia są dostępne pod adresem: https://www.systemjakoscidawstwa.pl/ – przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Przeczytaj także: „Sto przeszczepów serca w dwa lata – za sukcesem stoją niesztampowe rozwiązania”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.