Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Samotni w czasie kwarantanny - instrukcja przetrwania

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 19.03.2020
 
 
W najtrudniejszej sytuacji podczas kwarantanny mogą być osoby samotne, seniorzy oraz niepełnosprawni. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że nikt nie będzie pozostawiony sam sobie. Resort stworzył listę miejsc, gdzie mogą się zwrócić wszyscy, którzy potrzebują wsparcia.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w środę (18 marca) w radiowej Jedynce, że osoby pozostające w obowiązkowej kwarantannie domowej mogą liczyć na pomoc państwa. -Nikt nie pozostanie zostawiony sam sobie - zapewniła.

Wyjaśniła też, że jeżeli ktoś jest w kwarantannie i np. potrzebuje żywności, leków, czy wsparcia psychologicznego, to może się zwrócić do ośrodka pomocy społecznej. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc-dla-potrzebujacych. Placówki te również same wychodzą z inicjatywą i docierają do osób w kwarantannie.

Minister zapewniła, że opieką objęci są także seniorzy. Poza tym, PFRON lada chwila ma ogłosić dodatkowy program wsparcia opieki domowej dla osób niepełnosprawnych. Ci, którzy pozostają w domu, będą mogli się ubiegać o dodatkową opiekę specjalistyczną. Zapis ten ma być zawarty w specustawie.

Do pomocy włączyły się organizacje pozarządowe. Wolontariusze mogą się zgłaszać także indywidualnie na stronie gov.pl/koronawirus. Koordynacją działań zajmują się ośrodki pomocy społecznej.Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną? Sprawdź! -podaje na swoich stronach MRPiPS

Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.

- Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz.

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże!

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych powinny mieć je przyznane w trybie pilnym - zapewnia MRPiPS.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe