Chybicka Osobowością Roku 2016, Banach i Malinowski najlepszymi menedżerami

Udostępnij:
Laury Sukcesu Roku w 2016 w Ochronie Zdrowia, najbardziej prestiżowe w branży - przyznane w ośmiu kategoriach. Publikujemy listę wszystkich nagrodzonych.
Celem konkursu, organizowanego przez Wydawnictwo Termedia i redakcję „Menedżera Zdrowia” po raz szesnasty - od początku było wyłonienie i nagrodzenie osób oraz podmiotów, które szczególnie wyróżniły się w polskiej ochronie zdrowia.

By odnieść sukces, trzeba nie tylko mieć pomysł, ale także wiedzę, energię i żelazną konsekwencję we wcielaniu go w życie. Tego wszystkiego nie brakło tegorocznym laureatom. W trudnym dla ochrony zdrowia roku osiągnęli spektakularne sukcesy.

Nagrody otrzymali:

Osobowość Roku 2016 w Ochronie Zdrowia:
- prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, poseł na Sejm RP.
Za pasję i determinację w leczeniu dzieci z chorobami nowotworowymi, czego ukoronowaniem było otwarcie „Przylądka Nadziei” - nowoczesnego centrum medycznego we Wrocławiu. Dzięki zaangażowaniu prof. Chybickiej to wiodący ośrodek przeszczepowy w Polsce, w którym przeprowadza się połowę wszystkich operacji transplantacji szpiku dokonywanych na terenie kraju.

Menedżer Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – Placówki Publiczne:
- prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, dyrektor, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź
Za wysiłek włożony w działania restrukturyzacyjne w kierowanym przez Pana Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki oraz determinację w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój placówki. Instytut w ciągu ostatnich 3 lat poprawił swój roczny wynik finansowy o ponad 15 mln. Ponadto prof. Banach wprowadził w zarządzanym szpitalu innowacje, które w punkt trafiają w zapotrzebowanie polskiej służby zdrowia. Służyć będą nie tylko szpitalowi ale i całemu regionowi.

Wyróżnieni zostali:
- Dariusz Szczepański, dyrektor, Zespół Opieki Zdrowotnej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. R. Czerwiakowskiego, Brodnica
- Krystyna Walendowicz, dyrektor, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. Dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, Zakopane

Menedżer Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – Placówki Prywatne:
- Zygmunt Malinowski, prezes zarządu, Ars Medical" Sp. z o.o., Piła
Za spektakularną rozbudowę placówki i poprawę standardu usług (w ciągu trzech lat). Koszt inwestycji to ponad 60 mln zł. Rozbudowa dotychczasowego obiektu pozwala na skupienie w jednej lokalizacji wszystkich etapów prowadzenia pacjenta – od lekarza pierwszego kontaktu, poprzez poradnie specjalistyczne, diagnostykę, gabinety zabiegowe, izbę przyjęć na oddziały łóżkowe, hospitalizację, sale operacyjne czy pooperacyjny dział intensywnej opieki medycznej.

Wyróżnieni zostali:
- Jolanta Klemens, prezes zarządu Psychomedical, Bielsko-Biała
- Tomasz Olszówka, prezes zarządu, Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o. o. Tuchów

Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – Innowacyjny Szpital:
- Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu im. prof. Wojciecha Starzewskiego (prezes: Mariusz Wójtowicz)
Za stworzenie od podstaw wiodącej w skali kraju i całej Europie placówki ginekologiczno – położniczej. Postawiono na innowację w każdym szczególe. Specjalnie na potrzeby lecznicy budynek postawiono od zera, zaprojektowano wg najnowszych światowych wzorców – pełen otwartych przestrzeni („open space”). W szpitalu nie ma oddziałów. To pierwszy szpital w Polsce, który w pełni prowadzi dokumentację elektroniczną. Pełnej informatyzacji dokonano w latach 2015/2016. To jeden z niewielu ośrodków w Europie i jedynym w Polsce, który w pełnym zakresie w trakcie zabiegu usuwa wszystkie zmiany endometrialne przy użyciu noża plazmowego.

Wyróżniony:
- Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach (dyrektor: Adam Szałanda)

Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – Zdrowie Publiczne:
Przyznano dwie równorzędne nagrody
- prof. dr hab. n med. Lidia B. Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny
Kapituła uhonorowała pasję, determinację i odwagę pani profesor w szerzeniu wiedzy zgodnej z evidence-based medicine na temat szczepień wbrew rozkwitającym w kraju ruchom antyszczepionkowym. Prof. Brydak badaniu wirusa grypy poświęciła ponad 40 lat swojego życia. Nie ustaje w działaniach na rzecz popularyzacji szczepień zarówno wśród pacjentów jak i kadry medycznej. Jej prace publikowane są w renomowanych międzynarodowych pismach.
- Polska Grupa Raka Płuca, prof. dr hab. n. med. Tadeusz M. Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
Kapituła doceniła Polską Grupę Raka jako przedsięwzięcie angażujące onkologów, torakochirurgów, pulmonologów i patologów zajmujących się na co dzień problematyką leczenia raka płuca. Stowarzyszenie inicjuje akcję edukacyjną w środowisku medycznym oraz w jak najszerszym zakresie zwraca się do społeczeństwa w celu upowszechnienia zachowań prozdrowotnych oraz poprawy wczesnej wykrywalności raka płuca w Polsce. PGRP kształci kadrę medyczną , szerzy najnowszą wiedzę i uczy praktyki klinicznej zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Wyróżniony:
- prof. dr hab. n. med. Wojciech Drygas, specjalista w zakresie zdrowia publicznego, medycyny sportowej oraz chorób wewnętrznych, Kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – Działalność Edukacyjno-Szkoleniowa:
- Kampania społeczna „HCV jestem świadom”, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, dyrektor prof. dr hab. n. med. Mirosław Wysocki
Po kilku latach intensywnych badań epidemiologicznych prowadzonych w Polsce w ramach projektu, w czerwcu 2016 rozpoczęto kampanię „HCV Jestem świadom”, która podnosi poziom wiedzy społeczeństwa o istotnym problemie zakażeń HCV i wynikającej z tego potrzeby wykształcenia postawy czynnej, polegającej na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV. W ramach projektu zorganizowano szkolenia stacjonarne dla sektora medycznego oraz branży upiększającej – przeszkolono blisko 5 tys. osób.

Wyróżnieni:
- Kanał „Mamo, Tato, dziecko na horyzoncie” - Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dyrektor dr n. med. Maciej Sobkowski.
- „STOMAlife. Odkryj stomię” - Magdalena Piegat, członek Zarządu STOMAlife
- Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa (SHL) - dr n. med. Paweł Grzesiowski, przewodniczący SHL, Przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych

Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – Działalność Charytatywna:
- Fundacja Mam Marzenie, dr Karolina Adamska, prezes fundacji
Od początku misją Fundacji Mam Marzenie jest spełnianie marzeń dzieci w wieku 3-18 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Przez swoją działalność fundacja dostarcza chorym dzieciom i ich rodzinom niezapomnianych wrażeń, które pozwalają choć na chwilę zapomnieć o cierpieniu, wnoszą w ich życie radość, siłę do walki z chorobą i nadzieję na przyszłość. Dotychczas fundacja spełniła marzenia 6848 chorych dzieci.

Wyróżnieni:
- Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej, Beata Kulesza, prezes zarządu.
- Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”, Elżbieta Budny, prezes fundacji

Nagroda specjalna konkursu Gwiazda - Ambasador Zdrowia:
- Agata Młynarska
Popularna prezenterka i dziennikarka, „twarz” fundacji Dziecięca Fantazja oraz wielu kampanii zdrowotnych. Od lat działa charytatywnie. Poświęca na to swój czas, wysiłek i kontakty „zarażając” dobroczynnością inne osoby publiczne: sportowców, aktorów, piosenkarzy. Pomaga nie tylko potrzebującym dzieciom, ale także kobietom. Od wielu lat współpracuje z Polskim Towarzystwem Onkologicznym, a także prowadzi akcje, programy i koncerty mające na celu podniesienie świadomości polskich kobiet jak być: zdrowszą, piękniejszą, żyć pełnią swoich możliwości.

Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – Media i PR:
Medonet i Onet Zdrowie - red. Agnieszka Sztyler
Kapituła doceniła wiele korzystnych, wprowadzonych zmian zwiększających zawartość merytoryczną i atrakcyjność przekazu MEDONETU. MEDONET przestał być tylko kompendium wiedzy o chorobach i lekach, pojawiły się newsy, debaty medyczne wideo na aktualne tematy (m.in. nowe wyceny w kardiologii, itp.). Redaktor Sztyler dba o obiektywizm – kierowany przez nią serwis nie staje po żadnej ze stron politycznych konfliktów.

Wyróżnieni:
- Aleksandra Kurowska, dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”
- Artur Olesch, redaktor naczelny czasopisma „Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia”
- Katarzyna Pinkosz, redaktor „Mamo to ja”, „Świat Lekarza”, „Do Rzeczy”
- Aleksandra Rudnicka, redaktor naczelna „Głosu Pacjenta Onkologicznego”

Nagrody "Menedżera Zdrowia"
Podczas gali wręczone będą także nagrody Kolegium Redakcyjnego "Menedżera Zdrowia", które przyznano partnerom pisma za owocną współpracę, inspiracje oraz analizy i publikacje na jego łamach.

Nagrodzeni:
- dr n med. Piotr Bednarski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher, Warszawa
- prof. Marek Durlik, dyrektor, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Warszawa
- Rafał Piotr Janiszewski, Kancelaria Doradcza Rafał Piotr Janiszewski
- Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Więcej o laureatach i wyróżnionych - kliknij tutaj
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.