eISSN: 2449-9382
ISSN: 1730-2935
Menedżer Zdrowia
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
4/2003
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Dane epidemiologiczne narzędziem w zarządzaniu ochroną zdrowia

Katarzyna Paczek
,
Michał Kamiński
,
Paweł Goryński

Data publikacji online: 2003/08/20
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Dane epidemiologiczne narzędziem w zarządzaniu ochroną zdrowia




Decyzje podejmowane w ochronie zdrowia, podobnie jak i w innych dziedzinach, powinny być podejmowane na podstawie wnikliwych analiz. Informacji o wielu zjawiskach dostarczają nam systemy statystyczno-sprawozdawcze. W Polsce w chwili obecnej funkcjonuje kilka równoległych systemów statystycznych, badających sektor ochrony zdrowia. Do podstawowych instytucji zajmujących się obserwacją sektora ochrony zdrowia, a w związku z tym prowadzących odpowiednie systemy należą: Główny Urząd Statystyczny, realizujący zadania z zakresu statystyki publicznej, instytuty resortowe ministra zdrowia, prowadzące badania w określonych dziedzinach medycyny (w tym Państwowy Zakład Higieny) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia, a do 2003 r. kasy chorych, analizujące poziom realizacji świadczeń zakontraktowanych przez poszczególne oddziały działające na terenie województw.



Praca ta jest próbą pokazania możliwości wykorzystania dostępnych w Polsce danych epidemiologicznych, dotyczących lecznictwa szpitalnego oraz oceną wiarygodności danych poprzez porównanie poszczególnych zbiorów oceniających te same zjawiska.
Jednym z podstawowych zagadnień, jakie poddawane są szczegółowej analizie w ocenie sektora ochrony zdrowia jest opieka szpitalna. Wynika to w dużej mierze z ogromnej kosztochłonności tej formy realizacji opieki nad pacjentem oraz z dużej dostępności do danych. Informacje na temat hospitalizacji poszczególnych ubezpieczonych gromadzone są przez różne instytucje. Do podstawowych należy Państwowy Zakład Higieny, gromadzący w imieniu ministra zdrowia sprawozdania MZ Szp. 11, pochodzące z statystyki publicznej. Pobyt każdego hospitalizowanego w szpitalu powinien zostać zakończony wypełnieniem i przekazaniem informacji o przeprowadzonym leczeniu szpitalnym. Na podstawie danych zawartych w tym sprawozdaniu można uzyskać informacje o przyczynie hospitalizacji, długości pobytu, zastosowanych procedurach terapeutycznych oraz dane, dotyczące leczonego, takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania.
Podobny zakres danych gromadzony jest w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, a wcześniej w kasach chorych. Instytucje te gromadzą dane związane z realizacją kontraktów zawartych z poszczególnymi świadczeniodawcami. Z zakresu lecznictwa stacjonarnego są to, podobnie jak w statystyce publicznej, dane dotyczące przyczyny leczenia, długości...


Pełna treść artykułu...
POLECAMY
CZASOPISMA
Kurier Medyczny
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.