Archiwum

Grzegorz Cessak porównuje szczepionki przeciw COVID-19

Udostępnij:
– Różnice między produktami leczniczymi firm BioNTech i Pfizer oraz Moderna są niewielkie i dotyczą zawartości substancji pomocniczych, co skutkuje nieco mniej restrykcyjnymi warunkami przechowywania tej drugiej – wyjaśnia prezes URPL Grzegorz Cessak.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych tłumaczy, że szczepionki, które zostały dopuszczone na rynek europejski – pierwsza Comirnaty firm BioNTech i Pfizer, druga firmy Moderna – opierają się na tym samym mechanizmie działania – to szczepionki mRNA.

– Zawierają „instrukcję” tworzenia białka znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2, na którą nasz organizm odpowiada, wytwarzając przeciwciała – opisuje prezes Cessak i zwraca uwagę, że różnice między tymi dwoma produktami leczniczymi są niewielkie i dotyczą zawartości substancji pomocniczych, co skutkuje nieco mniej restrykcyjnymi warunkami przechowywania tej drugiej.

– Szczepionka firmy Moderna zawiera tych stabilizatorów nieznacznie więcej, co sprawia, że warunki jej przechowywania są nieco korzystniejsze. Nieotwartą fiolkę należy przechowywać maksymalnie siedem miesięcy w temperaturze od minus 25 stopni do minus 15 stopni Celsjusza, a w przypadku szczepionki Pfizer temperatura ta wynosi około minus 70 stopni Celsjusza – wylicza prezes URPL. Dodaje, że po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę Moderny przed użyciem można przechowywać do 30 dni w temperaturze od 2 do 8 stopni, a w przypadku drugiej to maksymalnie pięć dni. W temperaturze pokojowej – do 30 stopni – obie szczepionki mogą pozostawać maksymalnie dwie godziny.

Cessak informuje też, że szczepionki firmy Moderna nie rozcieńcza się, w przeciwieństwie do szczepionki Comirnaty. – Otrzymuje się z niej dziesięć dawek, czyli dwa razy więcej niż z jednej fiolki Comirnaty – wylicza.

Zwraca też uwagę na to, że obie szczepionki podaje się domięśniowo – Comirnatę można podawać osobom od 16. roku życia, a szczepionka Moderny dopuszczona jest z kolei dla osób od 18. roku życia. Różnica wynika z wieku osób, które poddane były badaniom klinicznym.

Co ze skutecznością?

Obie szczepionki mają zbliżoną – wynosi około 95 proc.

Cessak jako podobieństwo wymienia także podobne działania niepożądane – najczęściej to ból głowy, stawów, mięśni, zmęczenie, dreszcze, gorączka, zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia i nudności.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.