ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
4/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Grzybice narządów płciowych

Zenon Gwieździński

Przew Lek 2000, 4, 84-88
Data publikacji online: 2004/01/23
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Wśród zmian chorobowych narządów płciowych coraz częściej notuje się zakażenia grzybicze. Za główny czynnik etiologiczny uważa się obecnie grzyby drożdżopodobne, najczęściej Candida albicans, rzadszą przyczyną są inne gatunki z rodzaju Candida, a nawet grzyby pleśniowe i Geotrichum.







W szerzeniu się grzybic narządów płciowych odgrywają niewątpliwą rolę czynniki środowiskowe, m.in.:

- industrializacja,

- urbanizacja,

- masowe kontakty ludzkie (uczulenie, internaty, obiekty sportowe, baseny pływackie),

- zaniedbania higieniczne,

- bielizna z tworzyw sztucznych,

- kontakty płciowe z licznymi partnerami,

- różne czynniki zewnątrzpochodne (antybiotyki, steroidy, leki cytostatyczne i immunosupresyjne, energia promienista) i wewnątrzpochodne (upośledzenie mechanizmów odpornościowych, predyspozycja genetyczna, nowotwory złośliwe, cukrzyca, skaza atopowa).

Rozwój grzybicy zależny jest również od liczby komórek atakującego grzyba i jego wirulencji, tj. zdolności do mnożenia się i adherencji, czyli przylegania do nabłonka oraz do wytwarzanych enzymów proteolitycznych, fosfolipazy i toksycznych metabolitów. Ważna jest także zdolność pokonywania saprofitycznej flory bakteryjnej dzięki produkowanym przez grzyb antybiotykom β-laktamowym, będących pochodnymi kwasu fucydynowego i streptomycyny.



Zakażenia grzybicze u kobiet




Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (vulvovaginitis mycotica)


Obecnie uważa się, że grzybicze zapalenie sromu i pochwy stanowi ok. 40 proc. przyczyn zapaleń tego narządu (Pawlaczyk i wsp., 1998). Należy ono do najczęściej rozpoznawanych grzybic od okresu noworodkowego do późnej starości. Zakażenie może dotyczyć tylko pochwy, w większości przypadków przebiega jednak razem z zapaleniem sromu. U noworodków choroba rozpoczyna się od zakażenia okołoporodowego, obejmującego narządy płciowe i jamę ustną (Lisiak, 1999). W dalszych okresach rozwoju dziecka, aż do pokwitania, ma charakter ostrego zapalenia, rzadziej przewlekłego, a u dziewczynek po 10-12 roku życia przypomina grzybicę u kobiet. U dzieci czynnikiem wywołującym jest najczęściej Candida albicans (Gwieździński i Urbanowski, 1999).

U kobiet, zdaniem Kurnatowskiej (1986),...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.