Jak w ciągu trzech dni dostać w pigułce postęp wiedzy medycznej? Uczestniczyć w "Top Medical Trends"

Udostępnij:
Najnowsza wiedza z niemal wszystkich specjalności medycznych, aktualne rekomendacje, a także możliwość bezpośredniego zadawania pytań najlepszym ekspertom. To między innymi czeka uczestników X Kongresu "Top Medical Trends", który rozpoczął się w piątek (11 marca) w Poznaniu i potrwa do 13 marca.
W tym roku odbywa się jubileuszowa edycja "Top Medical Trends". To coroczne spotkanie lekarzy pierwszego kontaktu z liderami opinii, które gromadzi kilka tysięcy uczestników. W gronie wykładowców w tym roku znalazło się m.in. jedenastu konsultantów krajowych, sześciu konsultantów wojewódzkich, dwunastu prezesów towarzystw medycznych, dwudziestu jeden kierowników klinik.

Profesor Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej Kongresu, przekonuje, że program "Top Medical Trends" dojrzewał przez te dziesięć lat.

- Staramy się na bieżąco analizować czego nasi słuchacze oczekują. Wiemy, że przyjeżdżają do nas głównie lekarze rodzinni, spora grupa internistów, trochę pediatrów i cała gama lekarzy różnych specjalności, którzy chcą w ciągu trzech dni dostać w pigułce postęp wiedzy medycznej. Mniejsze jest zainteresowanie czystą nauką, a bardziej praktycznymi rozwiązaniami. My wykładowców profesorów prosimy, aby spojrzeli na to co wydarzyło się w ich dziedzinie w ciągu minionego roku lub wybrali zagadnienie, które sprawia największy kłopot lekarzom praktykom. I to się sprawdza, czego dowodem są dyskusje po wykładach, gdzie w mniejszych salach spotykają się te najbardziej zainteresowane osoby i tam padają opisy konkretnych przypadków. Uczestnicy oczekują od specjalisty konkretnej rady - co z tym pacjentem zrobić - mówi prof. Jacek Wysocki.

W doborze prelegentów Rada Naukowa kieruje się wskazówkami uczestników, zapraszając na Kongres ekspertów najwyżej ocenianych, których wykłady cieszą się największym zainteresowaniem. Tradycją Kongresu są spotkania słuchaczy z wykładowcami po każdej sesji tematycznej w mniejszych salach, gdzie istnieje możliwość swobodnego zadawania pytań „aż do wyczerpania tematu”. Już po raz kolejny patronatem honorowym Kongres "Top Medical Trends" objął Minister Zdrowia.

O czym powiedzą liderzy opinii?

- Uczestnicy Top Medical Trends jako pierwsi usłyszą o tworzonych właśnie rekomendacjach dotyczących szczepień u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego. To bardzo duża grupa chorób autoimmunologicznych: pacjent z nieswoistym zapaleniem jelit, chorobą Crohna, zapaleniami wątroby. To immunologiczne podłoże choroby powoduje, że co do szczepień jest wiele wątpliwości. My chcemy przekonać lekarzy praktyków na podstawie badań naukowych i tego co już robi się na świecie, że u tych chorych nie należy się szczepień bać. Wręcz przeciwnie – należy oferować tym ludziom więcej szczepień, ponieważ charakter ich choroby powoduje, że tacy pacjenci łatwiej ulegają zakażeniom: pneumokoków, meningokoków, dla nich grypa jest znaczącym problemem - mówi przewodniczący Rady Naukowej Kongresu prof. Jacek Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Z kolei prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii mówi: - Skupię się na dwóch elementach, tj., co nowego w aspekcie potrzeb zdrowotnych w polskiej kardiologii; co stanowi największy problem, w kontekście epidemiologicznym, w chorobach serca – jakim wyzwaniom musimy sprostać, zarówno pod względem medycznym, jak i administracyjnym sytemu ochrony zdrowia. Będę także mówił o pojawiających się i wchodzących w życie nowościach technologicznych w kardiologii. Wynikają one zarówno z postępu wiedzy o chorobach, jak i dużego postępu technologicznego. Nowości technologiczne pozwalają na coraz lepsze, bardzie skuteczne leczenie wielu schorzeń kardiologicznych.

O używkach i jakości snu jako czynnikach ryzyka zachorowania na cukrzycę, ale także korzyściach jakie płyną dla chorych z ich umiarkowanego stosowania opowie na "Top Medical Trends" podczas wykładu: „Alkohol, kawa, herbata, czekolada i jakość snu a ryzyko rozwoju cukrzycy i jej powikłań” prof. Józef Drzewoski, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Farmakologii Klinicznej Centrum Kliniczno-Dydaktycznego w Łodzi. - Czy chory na cukrzycę może pić kawę, herbatę, czy alkohol, to powiem, że może, ale z umiarem. Pić, czy nie pić? To jest szekspirowskie pytanie. Jeżeli wiemy, że umiarkowane, łagodne picie alkoholu w sposób bezdyskusyjny zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawału mięśnia sercowego, a te incydenty stanowią główne powikłanie cukrzycy, to jak miałbym powiedzieć pacjentowi, że w żadnym wypadku nie wolno mu pić alkoholu? Chory może spożywać 20-50 ml alkoholu. Udowodniono w ogromnych badaniach klinicznych, że korzyści wynikające z picia niewielkiej ilości alkoholu są znacznie większe niż ewentualny jego negatywny wpływ na profil glikemii. Takie dawki alkoholu nie zmieniają w sposób istotny kontroli metabolicznej cukrzycy. Zarekomendowanie pacjentowi aby stosował tę używkę jest trudne, ponieważ nigdy nie wiemy, czy w efekcie nie okaże się ona zgubna. Pacjent może przecież, jako osoba predestynowana, rozwinąć uzależnienie.To jeden z licznych problemów, z którymi lekarz ma do czynienia w swojej praktyce - konkluduje prof. Drzewoski.

O nowościach w nefrologii podczas Top Medical Trends będzie mówił prof. Marian Klinger, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Opowie m.in. jak lecząc serce nie szkodzić nerkom oraz o precyzyjnych narzędziach diagnostyki biopsyjnej. - Każdy lekarz internista i lekarz rodzinny może spotkać w swojej codziennej pracy pacjentów, którzy mają ubytek filtracji kłębuszkowej. Raporty mówią, że w najbliższym dwudziestoleciu ten odsetek wzrośnie do 16 proc. Podstawowe znaczenie ma pytanie: Jak chronić filtrację kłębuszkową? Opowiem o tym.- zdradza prof. Klinger.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.