eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
2/2018
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Każdy lekarz POZ powinien mieć swojego kardiologa

Bartłomiej Leśniewski

Online publish date: 2018/05/25
View full text Get citation
 
– Współczesna medycyna, przy dużej częstości występowania chorób układu krążenia, wymaga ścisłej współpracy między lekarzami POZ i kardiologami. Samych kardiologów jest za mało, żeby zajmować się wszystkimi pacjentami. Nie jest to zresztą potrzebne, gdyż szczególnie kontynuacja terapii może być prowadzona w POZ – mówi prof. dr hab. Piotr Hoffman, kierownik Kliniki Wad Wrodzonych Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Każdy lekarz POZ powinien mieć swojego kardiologa

Świetne wyniki w kardiologii interwencyjnej i zdecydowanie słabsze, gdy chodzi o leczenie chorób układu krążenia w ogóle. Część kardiologów skłonna jest obwiniać o to lekarzy POZ. Podziela pan tę opinię?

Zdecydowanie nie. Zresztą uważam, że żadna z przywołanych tutaj przez pana specjalności nie zasługuje na przyszywanie jej etykietki „winny”. Bo tak naprawdę kłopoty wynikają z przyczyn organizacyjnych, konkretnie ze złej organizacji naszego systemu ochrony zdrowia. Kuleje przede wszystkim współpraca, koordynacja opieki nad pacjentem. Współczesna medycyna, przy dużej częstości występowania chorób układu krążenia, wymaga ścisłej współpracy między lekarzami obu specjalności. Samych kardiologów jest za mało, żeby zajmować się wszystkimi pacjentami. Nie jest to zresztą potrzebne, gdyż szczególnie kontynuacja terapii może prowadzona być w POZ. Lekarzom rodzinnym niezbędna jest z kolei wydatna pomoc ze strony kardiologów.

Czyli częste konsultacje?

To na pewno. I do tego tematu chciałbym wrócić jeszcze w tej rozmowie, bo można sprawę konsultacji ułożyć lepiej niż obecnie. Ale oprócz konsultacji potrzebny jest też spory wysiłek ze strony kardiologów skierowany już nie na konkretnego pacjenta, ale na całe środowisko lekarzy POZ. To jest edukacja, szczególnie istotna w dzisiejszej dobie, gdy postęp w medycynie następuje tak szybko. Po naszej stronie, specjalistów, widzę obowiązek dostarczania i nieustannego aktualizowania tego, co w języku studentów nazywa się gotowcami, a więc algorytmów postępowania, wytycznych, rekomendacji, konsensusów. Trzymania ręki na pulsie i propagowania postępów wiedzy.

Tak się przecież dzieje. I trafia to na podatny grunt, co widzieliśmy choćby podczas ostatniego kongresu Top Medical Trends. Lekarze POZ deklarują szczególny nacisk na śledzenie postępów medycyny w dziedzinach, które obejmują choroby cywilizacyjne, dotykające olbrzymie grupy pacjentów....


View full text...

Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.