Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

MZ do końca 2028 r. planuje zaszczepić przeciw HPV przynajmniej 60 proc. młodzieży

Udostępnij:
– W pierwszej kolejności planowane jest rozpoczęcie procesu szczepień przeciw HPV u dziewcząt w wieku dojrzewania, a od 2026 r. także u chłopców. Planowany rezultat to zaszczepienie do końca 2028 roku przynajmniej 60 proc. młodzieży w tej grupie wiekowej – podało Ministerstwo Zdrowia.
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

W Polsce szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) są zalecane, nie są obowiązkowe.

Resort zdrowia zapowiedział, że przepisy umożliwiające ministrowi zdrowia sfinansowanie zakupu szczepionek i rozpoczęcie procesu szczepień przeciw HPV są obecnie procedowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt jest po konsultacjach i opiniowaniu.

Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają resortowi zakup szczepionek wyłącznie na potrzeby szczepień obowiązkowych. Po zmianach możliwość taka zaistnieje również dla innych szczepień, względem których nie jest nałożony obowiązek administracyjny, a których przeprowadzenie jest zalecane.

– Szczepienia będą realizowane zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną. W pierwszej kolejności planowane jest rozpoczęcie procesu szczepień przeciw HPV u dziewcząt w wieku dojrzewania, a od 2026 r. także u chłopców w wieku dojrzewania Planowany rezultat to zaszczepienie do końca 2028 roku przynajmniej 60 proc. młodzieży w tej grupie wiekowej – podało MZ.

Od kilkunastu lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (human papillomavirus). Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Przykładem ich skuteczności jest Anglia, gdzie dzięki powszechnym szczepieniom przeciw HPV udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o 87 proc. w zaszczepionej kohorcie. W listopadzie 2021 r. publikację na ten temat zamieściło czasopismo „The Lancet”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.