ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
3/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Migrena - główna przyczyna przewlekłych i nawracających bólów głowy. Część II. Leczenie

Antoni Prusiński

Przew Lek 2004; 3: 53-65
Data publikacji online: 2004/04/01
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Pierwszy z cyklu artykułów opracowanych pod patronatem Kliniki Neurologii i Epileptologii
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego


Przed podjęciem leczenia konieczne jest – oczywiście – ustalenie właściwego rozpoznania, jakkolwiek – w niektórych przypadkach – skuteczność leczenia może stanowić pewien element przesądzający niepewną diagnozę. Trzeba jednak podkreślić, iż pacjent powinien być przekonany, że lekarz rozpoznał sprawę i podejmuje właściwe postępowanie. Wszelkie niedomówienia i wahania lekarza mogą negatywnie wpłynąć na wynik leczenia, gdyż w migrenie, jak i w innych chorobach ujmowanych dawniej jako psychosomatyczne, czynniki psychiczne odgrywają niepoślednią rolę.






Postępowanie lecznicze w migrenie obejmuje przynajmniej 6 elementów:
1) wyjaśnienie pacjentowi istoty jego choroby oraz upewnienie go – zresztą zgodnie ze stanem faktycznym – że migrena nie jest związana z żadnym zagrożeniem i – jakkolwiek przykra i upośledzająca jakość życia – nie daje żadnych niebezpiecznych powikłań i może być opanowana;
2) ustalenie, czy u danego chorego występują czynniki prowokujące napady i ich wykluczenie, o ile to możliwe;
3) wskazówki odnośnie trybu życia;
4) doraźne leczenie napadów;
5) w razie potrzeby podjęcie leczenia profilaktycznego (zapobiegawczego);
6) złagodzenie obciążeń spowodowanych chorobą w odniesieniu do samego pacjenta, jego rodziny oraz środowiska, w którym się obraca.

Z zestawienia powyższych elementów wynika, że terapia migreny wymaga dużego zaangażowania zarówno lekarza, jak i pacjenta. Zarazem widać, że leczenie nie może ograniczyć się tylko do przepisania leków i pozbycia się w prosty sposób osoby cierpiącej z powodu migreny. Takie postępowanie nie będzie skuteczne, zwłaszcza na dłuższą metę. W tab.1. zestawiono 10 reguł sprawnego leczenia, które odnoszą się w zasadzie do praktyki medycznej w ogóle, ale specjalnie mają zastosowanie w terapii migreny.
O celowości wspomnianych wyżej działań edukacyjnych (wyjaśnienie istoty choroby, rokowania i przebiegu leczenia) wiedziano od dawna, co zresztą odnosi się do postępowania terapeutycznego w każdej chorobie, jednakże są one zwykle zbyt powierzchowne lub nadmiernie skracane do kilku zaledwie słów lub zdań. Tymczasem okazuje się, że ten edukacyjny element ma...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.