Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy w Warszawie

Udostępnij:
W Warszawie w piątek rozpoczyna się dwudniowy Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy. W izbach lekarskich zrzeszonych jest obowiązkowo 160 tysięcy lekarzy. W logo zjazdu widnieje słowo recepta. To symboliczne – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes NIL.
Przedmiotem obrad będą m.in.

1) problemy kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów;

2) aktualna sytuacja w ochronie zdrowia;

3) Wybory uzupełniające do Naczelnej Komisji Rewizyjnej;

4) ocena realizacji uchwał przyjętych przez X Krajowy Zjazd Lekarzy;

5) rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu wyborów do organów izb lekarskich, na stanowiska w organach i trybu odwoływania członków tych organów i osób zajmujących stanowiska w tych organach oraz wyborów komisji wyborczych, przygotowanego przez Krajowa Komisję Wyborczą.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł wyjaśnia, że Zjazd zaplanowano, by zająć się problemami kształcenia lekarzy, ale obecnie delegaci przede wszystkim muszą omówić tak zwany pakiet ustaw minister Ewy Kopacz. Według niego, Zjazd na pewno zajmie refundacją leków oraz tym, co może się zdarzyć, jeśli przepisy się nie zmienią. Zaznaczył, że Zjazd powinien zająć się ustawą o działalności leczniczej i jej pomysłem na komercjalizację publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz problemem wynikającym z ustawy o prawach pacjenta, która może zrujnować budżety szpitali. Chodzi o wysokie składki ubezpieczeniowe, które szpitale będą zmuszone płacić.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz twierdzi, że słowo „recepta”, którym opatrzone zostało logo zjazdu, ma szczególną wymowę i zastrzega, że dwa lata temu, kiedy radził poprzedni zjazd, wielu spraw nie dało się przewidzieć.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.