123RF

Limitowane „nielimity”

Udostępnij:

Dyrektorzy szpitali z pięciu województw czekają na zapłatę przez Narodowy Fundusz Zdrowia za nadwykonania nielimitowanych świadczeń z pierwszego kwartału.

Problem dotyczy szpitali w województwie śląskim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim – potrzebne są pieniądze za świadczenia wykonane poza kwotę określoną w ich kontraktach z płatnikiem, na które nie ma limitów. Należą do nich porody, leczenie zawałów serca, dializy, porady specjalistyczne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i rehabilitacja.

Rozliczenie nadwykonań tych świadczeń przeprowadzane jest raz na kwartał – za styczeń, luty i marzec lecznice miały dostać pieniądze w połowie maja.

Dyrektorzy szpitali obawiają się, że sytuacja jeszcze pogorszy się w lipcu, kiedy trzeba będzie wypłacać (chodzi o nowe stawki) podwyżki, wynikające z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Co na to rządzący?
Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia zapewniają, że szpitale otrzymają zaległe pieniądze, bo minister Izabela Leszczyna zwiększyła o 2 mld zł dotacje dla płatnika.

– Nadwykonania z pierwszego kwartału bieżącego roku, które dotyczą świadczeń nielimitowanych, są już rozliczone lub zostaną w najbliższym czasie uregulowane. Pozwoli na to dotacja z Ministerstwa Zdrowia – zapewnia Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

Potwierdza to minister Izabela Leszczyna w rozmowie z Polsatem News, szacując, że do rozliczenia szpitali za nadwykonania w pierwszych trzech miesiącach roku wystarczy około miliarda złotych.

– To się stanie szybko. Natomiast pozostałe pieniądze też będą na te „nielimity” w kolejnych miesiącach – zapewnia minister Leszczyna, dodając, że będzie to możliwe dzięki pieniądzom z obligacji.

5 czerwca 2024 r. Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje skarbowe o wartości 3 mld zł przeznaczone dla NFZ.

Prezes funduszu Filip Nowak zapowiada, że do końca czerwca NFZ zapłaci we wszystkich województwach za nadwykonania z pierwszego kwartału, wyliczając, że z zapowiedzianych przez minister zdrowia 2 mld zł dotacji na konto płatnika wpłynęło już ponad 1,2 mld zł.

Przeczytaj także: „Co z zapłatą za nadwykonania?” i „Spłata nadwykonań – więcej pytań niż odpowiedzi”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.