Odejście od łóżek pacjentów? To niewłaściwe

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali jednoznacznie krytykuje pielęgniarki, które nie czuwają przy pacjentach w Centrum Zdrowia Dziecka i zapowiada: - Przeprowadzi w poniedziałek (6 czerwca) konsultacje z przedstawicielami organizacji szpitali zrzeszonych w Europejskiej Federacji Szpitali na temat etycznie oraz prawnie uzasadnionych form protestu.
- W obliczu przedłużającego się strajku w warszawskim CZD, który polega na odejściu części personelu medycznego od łóżek pacjentów, nasza organizacja zajmuje stanowisko zdecydowanie negatywne wobec tej formy protestu. Dyrektorzy szpitali zrzeszonych w federacji zgłaszają zasadnicze zastrzeżenia do stosowania etycznie wątpliwej formy protestu - twierdzą przedstawiciele Polskiej Federacji Szpitali.

W tej sprawie federacja popiera zarówno dyrekcją szpitala, jego właściciela którym jest ministerstwo oraz organizacje pacjentów, które już zaczęły występować przeciwko sposobowi prowadzenia protestu płacowego personelu medycznego.

- Nasza organizacja będzie na bieżąco kontaktować się z ogólnopolskimi organizacjami pacjentów i przeprowadzi w poniedziałek (6 czerwca) konsultacje z przedstawicielami organizacji szpitali zrzeszonych w Europejskiej Federacji Szpitali HOPE na temat etycznie oraz prawnie uzasadnionych form protestu personelu medycznego w innych krajach UE.

Federacja uważa, że wynajmowanie prawników przez część personelu medycznego w sporze z dyrekcją własnego szpitala jest działaniem, które ma niekorzystne rokowanie, jeśli chodzi o przyszłość niełatwej przecież pracy organizacji, jaką jest opiekujący się chorymi ludźmi szpital. Proponuje też rozważenie przyjęcia takich rozwiązań prawnych, które znacznie ograniczą lub nawet uniemożliwią stosowanie etycznie wątpliwych form protestu w ochronie zdrowia. W tym zakresie federacja proponuje współpracę wszystkich interesariuszy systemu.

- Od dłuższego czasu zwracamy uwagę na trudną sytuację dyrektorów szpitali w związku z rosnącymi oczekiwaniami pracowników ochrony zdrowia, tak płacowymi, jak i organizacyjnymi. Wielu dyrektorów dysponując bardzo skromnymi, jak na warunki europejskie budżetami szpitali przeznacza coraz to większe proporcje tych skromnych budżetów na wynagrodzenia personelu, a to m.in. prowadzi do rosnącego zadłużenia szpitali. Jesteśmy oczywiście za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia ale przy zachowaniu zdrowych proporcji funduszu płac do innych kosztów działalności - informują przedstawiciele Polskiej Federacji Szpital.

Polska Federacja Szpitali zrzesza ponad 200 szpitali o przeróżnych modelach własnościowych i organizacyjnych, dysponujących ponad 60 tysiącami łóżek (około jedna trzecia łóżek szpitalnych w kraju) i należy do Europejskiej Federacji Szpitali reprezentującej około 80 procent łóżek szpitalnych w UE.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.