eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
5/2023
vol. 9
 
Share:
Share:
abstract:

Pacjent z COVID-19 w gabinecie lekarza POZ – możliwości diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki w sezonie infekcyjnym 2023/2024

Mateusz Babicki
1

  1. Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Online publish date: 2023/11/14
View full text Get citation
 

Wstęp

COVID-19 jest ostrą chorobą wirusową spowodowaną przez należący do grupy koronawirusów SARS-CoV-2. Pierwsze informacje o nowej chorobie pojawiły się pod koniec 2019 r., kiedy to stwierdzono zapalenie płuc o niezidentyfikowanej etiologii u mieszkańca miasta Wuhan w Chinach. Po serii badań rozpoznano czynnik etiologiczny i nazwano go SARS-CoV-2. W krótkim czasie wirus rozprzestrzenił się po całym świecie i w marcu 2020 r. World Health Organization (WHO) ogłosiła ogólnoświatową pandemię [1]. Według oficjalnych statystyk w trakcie przeszło 3 lat trwania pandemii rozpoznano ponad 691 mln przypadków COVID-19, a ponad 6,9 mln ludzi na całym świecie zmarło z powodu choroby [2], jednak zdaniem naukowców rzeczywista liczba chorych oraz zgonów może być dużo wyższa [3].
Zgodnie z oczekiwaniami naukowców SARS-CoV-2 na przestrzeni lat ulegał wielokrotnym mutacjom, co przyczyniało się do zmian w obrazie klinicznym choroby oraz ciężkości jej przebiegu. Od 2022 r. dominującym wariantem na świecie jest omikron, który wykazuje wyższą zakażalność, ale wywołuje chorobę o lżejszym przebiegu klinicznym [4]. W tym czasie pojawiło się kilka różnych subwariantów omikrona, w tym dominujący od stycznia 2023 r. w Polsce i na świecie kraken (XBB.1.5) [5, 6]. Z uwagi na łagodniejszy przebieg choroby, mniejszą śmiertelność oraz znaczny odsetek osób uodpornionych (szczepienia, przebycie infekcji) WHO ogłosiła 5 maja 2023 r. koniec pandemii COVID-19 i przejście do endemii [7]. W Polsce od 1 lipca 2023 r. zniesiono stan zagrożenia epidemiologicznego i wynikające z tego restrykcje, m.in. obowiązek noszenia maseczek w placówkach opieki zdrowotnej [8]. Niemniej COVID-19 wciąż jest poważną chorobą, zwłaszcza dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka [9].

Obraz kliniczny COVID-19

COVID-19 jest chorobą wieloukładową, która może powodować pojawienie się objawów nie tylko z układu oddechowego, lecz także przewodu pokarmowego, układu nerwowego i in. Obraz kliniczny COVID-19 ewoluował wraz z pojawianiem się kolejnych mutacji wirusa. Do najczęstszych objawów klinicznych COVID-19 zaliczamy:
• gorączkę lub stan podgorączkowy,
• kaszel,
• uczucie zmęczenia, osłabienie,
• bóle mięśniowo-stawowe,
• ból gardła,
• ból głowy,
• objawy kataralne (uczucie zatkania nosa, katar),
• duszność,
• biegunkę,
• wymioty.
Zaburzenia węchu i/lub smaku, niegdyś uważane za patognomoniczne dla COVID-19, obecnie...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.