Piotr Warczyński: Resort zdrowia pracuje nad nowymi zasadami przyznawania rezydentur

Udostępnij:
- Chcielibyśmy, żeby nowe zasady były powiązane z mapami potrzeb zdrowotnych i żeby rezydenci trafiali tam, gdzie są potrzebni. A to jest bardzo trudne, bo wiadomo, że lekarze wybierają atrakcyjne zawody, a te które są potrzebne nie zawsze są aktualnie atrakcyjne - powiedział wiceminister.
- Lekarze rezydenci to osoby, które po sześciu latach studiów i roku stażu rozpoczęły szkolenie specjalistyczne trwające około pięć, sześciu lat. Jest ich w Polsce obecnie około 16 tysięcy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wśród ponad 70 specjalizacji najpopularniejsze są choroby wewnętrzne i pediatria, a następnie anestezjologia i intensywna terapia. Wśród chętnie wybieranych są także ortopedia i traumatologia narządu ruchu, kardiologia, położnictwo i ginekologia, medycyna rodzinna, radiologia i diagnostyka obrazowa oraz chirurgia ogólna. Bardzo niewielu rezydentów odbywa szkolenie z ginekologii onkologicznej, otorynolaryngologii dziecięcej, epidemiologii, medycyny paliatywnej, toksykologii klinicznej i angiologii.

Piotr Warczyński przyznaje, że chciałbym wypracować zasady, które pozwolą na odpowiednie przyznawanie miejsc rezydenckich.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.