Archiwum

Prof. Jacek Jassem: Zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów

Udostępnij:
- Podczas lockdown znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się do onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne. Dlatego nie bagatelizujcie niepokojących objawów. Koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór – apeluje prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem.
Rozpoczęła się kampania edukacyjna "Rak nie poczeka na koniec epidemii" skierowana do osób potencjalnie zagrożonych nowotworem. Jej celem jest zwrócenie uwagi na wczesne objawy najczęstszych nowotworów, zachęcenie do nielekceważenia ich, zmotywowanie do pokonania obaw spowodowanych lękiem przed zarażeniem koronawirusem i zmobilizowanie do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Pandemia nie ograniczyła występowania innych poważnych chorób. Z powodu COVID-19 zmarło dotychczas w Polsce ok. 1900 osób, co odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilku dni. W obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia i lękiem przed zarażeniem koronawirusem wiele osób, mimo niepokojących objawów, zrezygnowało z wizyty u lekarza.

- Podczas lockdown znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne - zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Dlatego apeluję do wszystkich – bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów. W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór – apeluje prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Organizatorzy kampanii stworzyli katalog najczęstszych, niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często, zwłaszcza w dobie COVID-19, bywają lekceważone. Przedstawiono je na 15 infografikach obrazujących objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się rak płuca i piersi, nowotwory układu pokarmowego, jamy ustnej, gardła, krtani, skóry, nowotwory ginekologiczne, układu moczowo-płciowego i nowotwory hematologiczne.

Przygotowany został także materiał wideo z udziałem znanych osób, które zachorowały na nowotwór, towarzyszyły chorującym członkom rodziny lub przyjaciołom bądź są zaangażowane w szeroko pojętą walkę z nowotworami.

Materiały zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Polskiej Ligi Walki z Rakiem, znanych osób wspierających kampanię, a także organizacji pacjenckich, które przyłączyły się do akcji.

Przeczytaj także: Prof. Jacek Jassem: W czasie koronawirusa zagrożeniem mniej kart DILO”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.