Prof. Jędrzejczak: Lekarze POZ mają problem z rozpoznaniem ostrej białaczki

Udostępnij:
Profesor w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" mówi o tym, jakie są najczęstsze błędy w interpretacji badań hematologicznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a także komentuje opinię, według której hematoonkologia - w kontekście starzejącego się społeczeństwa - powinna być traktowana jako dziedzina priorytetowa z szybką ścieżką leczenia.
- Pierwszy błąd, który jest często popełniany przez lekarz POZ, to są kłopoty z interpretacją badania wskazującego w dość jednoznaczny sposób na rozpoznanie ostrej białaczki i rozpoznawanie zamiast tego przewlekłej białaczki. Jest to o tyle istotne, że rozpoznanie ostrej białaczki wymaga bardzo szybkiego działania, bo jest to bezpośrednie zagrożenia życia, podczas gdy przewlekła białaczka to jest coś, co może być leczone w "normalnym trybie". Drugi "popularny" błąd to rozpoznanie na podstawie typowego wyniku charakteryzującego przewlekłą białaczkę limfocytową, odczynu infekcyjnego i jednocześnie zaniedbanie rozpoznania przewlekłej białaczki, która wymagałaby skierowania do hematologa - powiedział profesor Wiesław Jędrzejczak.

Profesor przyznaje, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa występuje coraz więcej nowotworów krwi, a co za tym idzie system ochrony zdrowia musi "obsługiwać" coraz większą liczbę chorych. - Ośrodki, które jakiś czas temu były "obciążone" pewną liczbą pacjentów, obecnie muszą pomagać dwukrotnie większej liczbie chorych - przyznał profesor Jędrzejczak.

Cała rozmowa Krystiana Lurki z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem do obejrzenia poniżej
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.