en ENGLISH
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
SCImago Journal & Country Rank


3/2007
vol. 45
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Przydatność prokalcytoniny w reumatologii

Bartosz Korczowski

Data publikacji online: 2007/07/02
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Szanowna Redakcjo!

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł przeglądowy Maciejewskiej-Stelmach i wsp., dotyczący przydatności prokalcytoniny (PCT) w zapalnych chorobach tkanki łącznej [1]. Istotą przydatności PCT w reumatologii są jej właściwości, odmienne od innych białek ostrej fazy. W przeciwieństwie do najczęściej stosowanych w praktyce parametrów – białka C-reaktywnego oraz odczynu opadania krwinek czerwonych, stężenie PCT nie wzrasta istotnie w chorobach autoimmunizacyjnych. Jest to cecha szczególnie przydatna w diagnostyce różnicowej stanów chorobowych, których przebieg kliniczny przypomina ogólnoustrojowe zakażenie bakteryjne. Przekonującym przykładem praktycznego zastosowania PCT w reumatologii jest diagnostyka różnicowa młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o ogólnoustrojowym początku. Obraz kliniczny pacjentów z tą postacią zapalenia stawów przypomina posocznicę i jest częstokroć powodem długotrwałej, nieskutecznej antybiotykoterapii. Niskie stężenie PCT w tej postaci choroby pozwala wykluczyć posocznicę. Właściwości PCT stwarzają możliwość zastosowania testu prokalcytoninowego w różnicowaniu przyczyn ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, jak również w diagnostyce zakażeń wikłających przebieg chorób autoimmunizacyjnych.
Do artykułu Maciejewskiej-Stelmach i wsp. [1] wkradła się jednak pewna nieścisłość, dotycząca wzrostu stężenia PCT u pacjentów z ciężkimi zakażeniami grzybiczymi. Gerard i wsp. [2] w 1995 r. opisali przypadek 4-letniej dziewczynki po przeszczepie wątroby, u której w trakcie funginemii, wywołanej przez Candida albicans, stężenie PCT jednorazowo osiągnęło wysoką wartość. W kolejnych doniesieniach, jak również w licznych artykułach poglądowych i monografiach dotyczących PCT, cytowano tę pracę, upowszechniając pogląd, że zakażenia grzybicze powodują wzrost stężenia PCT [3]. Wydaje się jednak, że nie jest to prawda. Późniejsze doniesienia, oparte na większej liczbie przypadków wskazują, że stan zapalny wywołany uogólnionym zakażeniem grzybiczym nie powoduje wyraźnego wzrostu stężenia PCT [4–7]. Jest to ważna i praktyczna informacja, gdyż u pacjentów z zapalnymi chorobami tkanki łącznej, zwłaszcza w trakcie leczenia immunosupresyjnego, istnieje zwiększone ryzyko zakażeń grzybiczych i mylna interpretacja niskiego stężenia PCT może utrudnić ustalenie właściwego rozpoznania.

Piśmiennictwo

1. Maciejewska-Stelmach J, Śliwińska-Stańczyk P, Łącki JK. Znaczenie prokalcytoniny...


Pełna treść artykułu...



© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.