ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
3/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Rak gruczołu krokowego – leczenie radykalne

Andrzej Borówka

Przew Lek 2000, 3, 72-80
Data publikacji online: 2004/01/19
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Niniejszy artykuł jest kontynuacją opracowania na temat rozpoznawania raka stercza, wydrukowanego w Przewodnika Lekarza 1999; 2 (6), 51-59.









Wprowadzenie


W ostatnich latach nastąpił bardzo duży postęp, zarówno w rozpoznawaniu, jak i leczeniu raka gruczołu krokowego. Nowe metody diagnostyczne pozwalają nie tylko na zidentyfikowanie tego nowotworu, ale także na dokładne określenie stopnia jego zaawansowania. Ogromne znaczenie diagnostyczne miało wprowadzenie oznaczania stężenia PSA w surowicy. Znacznik ten służy nie tylko identyfikowaniu mężczyzn, u których występuje podejrzenie raka stercza, ale także pozwala na względnie precyzyjne monitorowanie przebiegu leczenia.

Niezależnie od rozwoju wiedzy na temat biologii i aspektów klinicznych raka stercza, leczenie tego nowotworu jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień we współczesnej urologii. Nadal nie wiadomo bowiem, czy leczenie przyniesie rzeczywistą korzyść choremu, czy tylko przyczyni się do przedłużenia życia. Ponadto wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, czy obniżenie jakości życia, jakie zapewne wystąpi w następstwie leczenia, jest ceną, którą można zaakceptować, wziąwszy pod uwagę ograniczoną skuteczność dostępnych obecnie metod terapeutycznych.

Dzięki upowszechnieniu oznaczania stężenia PSA w surowicy, zwiększa się liczba mężczyzn, u których biopsja stercza potwierdza istnienie raka. Dotyczy to zwłaszcza raka o małym stopniu zaawansowania, w tym także raka o znikomej objętości i małej złośliwości. Postać ta, określana również mianem raka bez znaczenia klinicznego, budzi wątpliwości dotyczące konieczności leczenia. Niewątpliwie, rak stercza ograniczony do narządu, wykryty w wyniku biopsji wykonanej z powodu zwiększenia stężenia PSA, jest u większości mężczyzn nowotworem mającym znaczenie kliniczne (clinically important). Oznacza to, że w razie zaniechania leczenia wykaże on w przyszłości cechy progresji i tym samym prawdopodobnie doprowadzi do skrócenia życia.

Mężczyźni, u których występuje postać raka budząca niepokój, niewątpliwie wymagają leczenia. Natomiast wiele danych wskazuje na to, że chorych, u których rak nie ma znaczenia klinicznego, należy jedynie objąć programem bacznej obserwacji (watchful waiting). Na podstawie wnikliwych badań określono zespół cech raka nie mającego znaczenia klinicznego:
...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.