facebook linkedin twitter
 
ISSN: 1896-7698
Kardiologia na co Dzień
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt
2/2008
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Słowo wstępne

Grzegorz Opolski

Kardiologia na co Dzień 2008; 3 (2): 37
Data publikacji online: 2008/07/07
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią przyczynę około połowy wszystkich zgonów w Polsce. Prawie co piąty zgon wywołany nimi dotyczy osób poniżej 65. roku życia. Jedną z przyczyn tak wysokiej umieralności jest brak dostatecznej wiedzy i nieświadomość wagi problemu.
Mimo dużego postępu zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu, ostry zespół wieńcowy wciąż pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn przyjęć do szpitala i nagłych zgonów sercowych. Może być pierwszym objawem choroby wieńcowej, czasem nierozpoznanym ze względu na ubogą symptomatologię, bagatelizowanie objawów przez pacjenta lub choroby towarzyszące. Z drugiej strony, może być przyczyną zgonu i/lub bardzo poważnych zaburzeń hemodynamicznych.
Oddajemy do Państwa rąk kolejny zeszyt czasopisma Kardiologia na co Dzień, którego tematem przewodnim są ostre zespoły wieńcowe bez uniesienia odcinka ST. Powstał on tuż po opublikowaniu nowych standardów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2007 r. Autorzy prezentują tematy dotyczące symptomatologii, diagnostyki i klasyfikacji ostrych zespołów wieńcowych, nową definicję zawału serca, zagadnienia stratyfikacji ryzyka oraz nowoczesnego leczenia farmakologicznego i inwazyjnego ostrych zespołów wieńcowych.
Szczególną uwagę zwracam na ciekawą formę pytań i odpowiedzi, jaką przyjęli autorzy, która jest nie tylko przejrzysta, ale także praktyczna. Może okazać się przydatna w czasie przygotowań do egzaminu.
Życząc Państwu miłej lektury, ponawiam propozycję zgłaszania uwag, pytań i komentarzy, szczególnie propozycji tematów wiodących kolejnych zeszytów. Listy proszę przesyłać na adres Redakcji.


Pełna treść artykułu...
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe