eISSN: 1689-1716
ISSN: 0324-8267
Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii/Archives of Forensic Medicine and Criminology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
SCImago Journal & Country Rank
3/2015
vol. 65
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Sprawozdanie z 94. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Rechtsmedizin w Lipsku (Leipzig) w Niemczech

Krystian Rygol

Arch Med Sąd Kryminol 2015; 65 (3): 192–193
Data publikacji online: 2016/03/18
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
W dniach 9–13.09.2014 r. odbył się 93. Kongres Medycyny Prawnej, przy udziale sekretarza Ministerstwa Sprawiedliwości kraju związkowego Saksonii pani Andrei Franke, sekretarza Ministerstwa Nauki i Sztuki pana Uwe Gaula, prodziekana Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Lipsku prof. Ingo Bechmana, prezydenta Kongresu prof. Jana Dreßlera oraz prezydenta Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Prawnej prof. Thomasa Bajanowskiego.
Lipsk to duży ośrodek przemysłowy, jedno z najważniejszych centrów handlu (Targi Lipskie), ośrodek kultury z kilkusetletnią tradycją. Najmniej zniszczone w czasie II wojny światowej spośród wielkich metropolii niemieckich ma najlepiej w całym kraju zachowany zespół dzielnic XIX- i XX-wiecznych. W X w. Lipsk był małą osadą słowiańską. W 1409 r. w mieście otwarto uniwersytet, jeden z pierwszych na terenie Niemiec. W XVII w. Lipsk ucierpiał znacznie w wyniku wojny trzydziestoletniej, miasto odwiedził wówczas król Polski Jan III Sobieski. Od 1792 r. w Lipsku przygotowywano insurekcję kościuszkowską i wówczas w mieście przebywał m.in. Tadeusz Kościuszko. Od 1806 r. Lipsk stanowił część Królestwa Saksonii, połączonego unią z Księstwem Warszawskim. W 1813 r. nieopodal miasta rozegrała się „Bitwa Narodów” zakończona klęską wojsk Napoleona i śmiercią jednego z wodzów – księcia Józefa Poniatowskiego. Po porażce powstania listopadowego Lipsk stał się jednym z ośrodków polskiej emigracji. W latach 1949–1990 Lipsk należał do Niemieckiej Republiki Demokratycznej i wówczas był drugim największym miastem po Berlinie Wschodnim.
W maju 1931 r. w Lipsku odbył się 20. Kongres Towarzystwa Medycyny Sądowej i Społecznej. W 2015 r. Wydział Medyczny Uniwersytetu w Lipsku obchodził jubileusz 600-lecia istnienia, co stało się dobrą okazją do zorganizowania kolejnego kongresu.
Kongres został zorganizowany przez Instytut Medycyny Prawnej Uniwersytetu w Lipsku i Niemieckie Towarzystwo Medycyny Prawnej. Seminaria prowadzono w salach wykładowych Instytutu Medycyny Prawnej, natomiast główne obrady odbywały się w kilku salach wykładowych uniwersytetu odpowiednio przygotowanych do tego celu. Otwarcia Kongresu dokonał prezydent Kongresu prof. Jan Dreßler, kierownik Instytutu.
W obradach wzięło udział ok. 250 osób, głównie medyków sądowych, ale także toksykologów i genetyków reprezentujących Instytuty Medycyny Prawnej (Sądowej) z Europy, tj. Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Czech, Holandii, Rosji, Mołdawii, Ukrainy i Polski, ale również...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.