DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Adalimumab jako kolejny lek biologiczny w terapii łuszczycy

Udostępnij:
Czy podawanie kolejnych leków biologicznych ma sens, jeśli nie odnotowano pożądanej odpowiedzi po pierwszym leku?
Doniesienia z badań klinicznych wskazują, że zmiana jednego leku biologicznego na inny może być skutecznym krokiem terapeutycznym w leczeniu łuszczycy, szczególnie przy nieodpowiedniej odpowiedzi na pierwszy podany lek.

Do tej pory brakowało jednak jasnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa adalimumabu stosowanego jako kolejnego preparatu biologicznego.

Austriaccy lekarze postanowili więc przyjrzeć się temu zagadnieniu. Wyniki ich pracy można znaleźć w Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. W swojej pracy lekarze ci oceniali jakość życia pacjentów oraz skuteczność i bezpieczeństwo adalimumabu podczas rocznej terapii tym lekiem. Badanie prowadzono w kilku ośrodkach dermatologicznych jednocześnie i uczestniczyło w nim w sumie 42 pacjentów. Przed podaniem adalimumabu stosowano u nich efalizumab, infliksimab albo etanercept. Efekty leczenia oceniano zaś na podstawie wskaźników PASI (Psoriasis Area and Severity Index), NAPSI (Nail Psoriasis Severity Index) oraz DLQI (Dermatology Life Quality Index). Po przeanalizowaniu zebranych danych okazało się, że średnia poprawa wg PASI wynosiła 74,3%, 81,6% w ocenie DLQI oraz 83,6% w NAPSI. Jeśli chodzi o profil bezpieczeństwa adalimumabu, nie zgłoszono żadnych nowych sygnałów dotyczących nieprawidłowej reakcji na podany lek. Tym samym udowodniono, że także w kolejnej linii leczenia biologicznego, adalimumab jest lekiem skutecznym i dobrze tolerowanym przez pacjentów.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.