DERMATOLOGIA
Rak skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ból i świąd skóry mogą być objawami nowotworów skóry

Udostępnij:
Zwykłe pytanie o ból i świąd towarzyszące zmianom skórnym może znacznie usprawnić diagnostykę podejrzanych zmian skórnych. O tej prostej prawdzie przypominają naukowcy na łamach JAMA Dermatology.
Zgodnie z wynikami najnowszych badań, proste pytanie o świąd i bolesność może być cenną pomocą dla lekarzy diagnozujących nowotwory skóry. Dane statystyczne wskazują, że blisko 36,9% nowotworowych zmian skórnych związane jest ze świądem a w 28,2% przypadków takich zmian, towarzyszy im również ból. Nieczerniakowe nowotwory (szczególnie rak podstawnokomórkowy) znacznie częściej niż czerniak wiążą się z wyżej wymienionymi dolegliwościami. Autorzy pracy podkreślają, że może być to szczególnie przydatne w diagnozowaniu pacjentów, którzy mają bardzo dużo przebarwień skóry.

Wyniki pracy oparte są na danych zebranych od 268 pacjentów, u których w sumie zdiagnozowano 339 nowotworów skóry w Wake Forest University Baptist Medical Center w okresie od lipca 2010 do marca 2011. Pacjenci po wykonaniu u nich biopsji mieli za zadanie wypełnić specjalne kwestionariusze dotyczące ich dolegliwości. Porównanie ich z wynikami biopsji pozwoliło stwierdzić, że obecność świądu najczęściej wiąże się z rakiem kolczystokomórkowym (46,6%) oraz podstawnokomórkowym (31,9%), rzadziej zaś z czerniakiem (14,8%). Również bolesność częściej towarzyszy tym nowotworom (odpowiednio: 42,5%, 19,9% oraz 3,7%). Co więcej, oba rodzaje dolegliwością często idą w parze. Najbardziej bolesne miały być najgłębsze zmiany (poza czerniakiem, który nie korelował z bólem) oraz te o większej średnicy. Owrzodzone zmiany nowotworowy były zaś częściej związane z bólem niż ze świądem.

Warto więc zwrócić uwagę na zastosowanie skal do oceny bólu (jak np. VAS, Visual Analogue Scale, wizualna skala analogowa) w codziennej praktyce. Jest to bardzo proste narzędzie, a w świetle wyników tego badania okazuje się być również bardzo pomocnym w diagnostyce podejrzanych zmian skórnych. Szczegóły pracy można znaleźć w JAMA Dermatology.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.