Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dlaczego osoby rude są bardziej narażone na rozwój czerniaka?

Źródło: Juxiang Cao, Lixin Wan, Elke Hacker, Xiangpeng Dai, Stefania Lenna, Celia Jimenez-Cervantes, Yongjun Wang, Nick R. Leslie, George X. Xu, Hans R. Widlund et al. MC1R Is a Potent Regulator of PTEN after UV Exposure in Melanocytes. Molecular Cell, 22 August
Autor: Andrzej Kordas |Data: 25.05.2015
 
 
Mutacja odpowiedzialna za kolor włosów oraz karnację może również zwiększać ryzyko rozwoju czerniaka.
Zawartość pigmentu w skórze człowieka jest związana z kolorem włosów oraz karnacją. W dużej mierze zależy ona od receptora dla melanokortyny-1 (MC1R). W populacji ludzkiej, u 1-2% osób obecna jest mutacja w genie tego receptora, która jest związana z występowaniem rudego koloru włosów oraz typowej jasnej barwy skóry.

Obecnie, badacze wykryli również, że ta sama mutacja może być odpowiedzialna za promowanie ścieżek wewnątrzkomórkowych związanych z występowaniem czerniaka. Pełen opis badania, które pozwoliło na wyciągnięcie takich wniosków można znaleźć na stronach Molecular Cell. W swojej pracy naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center oraz Boston University School of Medicine przybliżają molekularne mechanizmy, które leżą u podłoża zwiększonego ryzyka rozwoju czerniaka u osób rudowłosych.

W toku badań przeprowadzanych in vitro oraz na mysich modelach zdołano wykazać, że podczas ekspozycji na promieniowanie UV, mutacja MC1R-RHC promuje ścieżkę sygnałową związaną z PI3K/AKT. Ta zaś ma być bezpośrednio związana ze zwiększaniem proliferacji. W prawidłowych warunkach zaś, MC1R powinien wiązać się z PTEN, działającym przeciwnowotworowo. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami tego samego zespołu, w których wykazano, że MC1R odgrywa kluczową rolą w ochronie melanocytów przed uszkodzeniem DNA indukowanym promieniowaniem UV.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.