Specjalizacje, Kategorie, Działy

Glikopirolan stosowany miejscowo zmniejsza nadmierną potliwość twarzy, czy jest jednak bezpieczny?

Udostępnij:
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Zgodnie z wynikami badania opublikowanego przez Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, glikopirolan może być skutecznym i bezpiecznym narzędziem walki z nadmierną potliwością
Na łamach Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology opublikowano pracę koreańskich naukowców poruszającą problem nadmiernej potliwości twarzy.

Celem lekarzy była ocena bezpieczeństwa i skuteczności miejscowo stosowanego glikopirolanu w zmniejszaniu wytwarzania potu. Do badania zostało zakwalifikowanych 39 pacjentów skarżących się na nadmierną potliwość twarzy. U każdego z nich zastosowano 2% glikopirolan na jednej połowie czoła, podczas gdy na drugą połowę aplikowano placebo. Pacjenci mieli tak postępować codziennie przez 9 kolejnych dni. Oceniano natomiast ilość wydzielanego potu oraz nasilenie dolegliwości za pomocą skali HDSS (Hyperhidrosis Disease Severity Scale) a także występowanie efektów ubocznych terapii.

W porównaniu do placebo, glikopirolan wykazywał wyższą redukcję potu o 25.16 ± 10.30% w 90 minut po pierwszej aplikacji, 29.63 ± 7.74% w 24 godziny po niej (dzień 2) oraz 36.68 ± 11.41% w 24 godziny po ośmiu kolejnych dniach terapii (dzień 10.). Z drugiej jednak strony używając skali HDSS wykazano jedynie niewielki spadek opisywanych stopni potliwości przy zastosowaniu wskazanego leczenia, który nie był istotny statystycznie. W badaniu praktycznie nie odnotowano poważnych efektów ubocznych terapii. Tylko jeden pacjent uskarżał się na przejściowy ból głowy związany z przyjmowanym lekiem.

Autorzy podkreślają, że w świetle ich pracy glikopirolan jest bezpiecznym i skutecznym lekiem , który może być polecany przy nadmiernej potliwości twarzy.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.