Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe badania pomagają lepiej zrozumieć rozwój czerniaka

Udostępnij:
Nowe badania odsłaniają kolejne mechanizmy rozwoju czerniaka. Przedmiotem zainteresowań naukowców było przekaźnictwo związane ze znajdującym się na melanocytach receptorem MC1R, który jest zaangażowany w ochronę skóry przed skutkami promieniowania ultrafioletowego.
Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Kentucky pokazują, jak defekty genetyczne mogą sprawiać, że niektóre osoby stają się bardziej podatne na rozwój czerniaka. Osoby o jasnej cerze, które mają tendencje do oparzeń słonecznych są zdecydowanie bardziej narażone na nowotwory skóry niż ludzie o ciemnej karnacji. Zgodnie z wynikami badań naukowych, ma to być związane głównie z zawartością melaniny. Szczegóły pracy można znaleźć w Molecular Cell.

Przedmiotem zainteresowań naukowców był receptor MC1R, który znajduje się na melanocytach, a który jest aktywowany po ekspozycji na światło ultrafioletowe i jest związany z ilością produkowanej melaniny. U osób o jaśniejszej skórze obserwuje się zwiększone prawdopodobieństwo występowania defektów tego receptora, które prowadzą do zmniejszenia wydzielania melaniny i tym samym do zmniejszenia zdolności do obrony przed szkodami wywołanymi przez UV. Badania wykazały także, że zaburzenia funkcjonowania receptorów MC1R są związane nie tylko z produkcją melaniny, ale także z kontrolą sposobu w jaki melanocyty radzą sobie z naprawą DNA uszkodzonego przez promieniowanie UV.

Autorzy zwracają uwagę, że wiedza o zwiększonym zagrożeniu czerniakiem może pomóc w ochronie osób szczególnie narażonych na jego rozwój. Być może odkrycie przyczyni się również do rozwoju nowych metod profilaktycznych walki z nowotworami skóry.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.