DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Osteopontyna, prolaktyna, selen - czy mogą pomóc w diagnostyce łuszczycy?

Udostępnij:
Wysokie stężenie osteopontyny w surowicy może być czynnikiem użytecznym w prognozowaniu wystąpienia łuszczycy.
W wielu badaniach potwierdzono już związek między występowaniem łuszczycy a zagrożeniem chorobami sercowo-naczyniowymi, mimo że mechanizm tej zależności dalej pozostaje nieznany. Z drugiej strony, u pacjentów ze szczególnie podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych obserwuje się często występowanie nadekspresji osteopntyny, która z kolei jest zależna m.in. od selenu - pierwiastek ten jest zaangażowany w regulację w dół ekspresji osteopontyny. Jak można więc wyjaśnić te skomplikowane zależności?

Pewną próbę podjęli irańscy lekarze. Wyniki ich badań zostały zaś opublikowane w Clinical and Experimental Dermatology. Autorzy pracy chcieli sprawdzić, jaki jest poziom osteopontyny, selenu oraz prolaktyny u osób z łuszczycą oraz określić związek między badanymi markerami a stanem metabolicznym pacjentów i występującymi u nich chorobami. Do badania zakwalifikowano 40 pacjentów z łuszczycą oraz 40 zdrowych osób odpowiednich im względem wieku i rozkładu płci do grupy kontrolnej. W testach wykazano, że nie występują znaczące różnice między średnim poziomem selenu oraz prolaktyny w obu grupach. Okazało się jednak, że u osób z łuszczycą poziom osteopontyny był znacząco wyższy niż u zdrowych uczestników badania.

Autorzy pracy wnioskują więc, że wysokie stężenie osteopontyny w surowicy może być czynnikiem użytecznym w prognozowaniu wystąpienia łuszczycy. W dalszych analizach wykazano także, że między stężeniem osteopontyny a stężeniem selenu występuje znacząca statystycznie negatywna korelacja u wszystkich uczestników badania.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.