Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przeszczep znacząco zwiększa ryzyko czerniaka

Udostępnij:
Z badań uzyskanych przez zespół Hilary A. Robbins z Bloomberg School of Medicine Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że z osoby po przeszczepie 2-krotnie częściej zapadają na czerniaka złośliwego oraz 3-krotnie częściej umierają z powodu tego nowotworu.
Naukowcy sugerują, iż leki immunosupresyjne zapobiegające odrzuceniu organów, a zwłaszcza wysokie dawki administrowane w okresie okołoprzeszczepowym, mogą zwiększać podatność na bardziej zaawansowane i przez to trudniejsze w leczeniu nowotwory.

Stwierdzili także, że u biorców przeszczepów 4-krotnie częściej diagnozowano wyższy stopień zaawansowania regionalnego czerniaka – nowotwór zaczął się już rozprzestrzeniać.
Zaobserwowano ponadto, iż ryzyko agresywnych czerniaków było szczególnie podwyższone w ciągu czterech pierwszych lat od przeszczepu.

Zespół analizował przypadki 139 991 białych biorców z Transplant Cancer Match Study – dane z rejestru przeszczepów są tu zestawiane z danymi z 15 populacyjnych rejestrów nowotworów. W grupie tej odkryto 519 czerniaków. Następnie porównano przebieg choroby u 182 biorców przeszczepu i ponad 130 tys. innych pacjentów z czerniakiem. Na przestrzeni 15 lat umarło 27 proc. osób po przeszczepie i 12 proc. ludzi, którzy nie przeszli przeszczepu.

Kolejne spostrzeżenie, to takie, że osoby z czerniakiem po przeszczepie umierały 3-krotnie częściej nawet wtedy, gdy czerniaki były diagnozowane na wczesnym etapie albo były bardzo małe. Autorzy publikacji z Journal of Investigative Dermatology odkryli, że zaawansowane czerniaki wiązały się z lekami podawanymi w okresie okołoprzeszczepowym, zaś wczesny czerniak był częściej stwierdzany u biorców długoterminowo przyjmujących azatioprynę – lek ten nasila wpływ ultrafioletu, co może prowadzić do rozwoju czerniaka.

Zdaniem Robbins dokładniejsze monitorowanie po transplantacji pozwoliłoby wcześniej wykrywać czerniaki.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.